“O sistem Türkiye’yi felç eder”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Habertürk’e dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Çelik açıklamalarında güçlendirilmiş parlamenter sistem teklifine, “Muhalefetin önerdiği sistem Türkiye’yi felç eder. Çağdaş demokrasinin gerisinde bir sistem” ifadelerini kullandı.

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Arkadaşlarımızla bir arada alandayız. Siyasi hareket olarak çok seçime girmiş hareketiz. Cumhurbaşkanımızın da en çok kıymet verdiği bahislerden birisi budur. Olağan vakitlerde seçim yapıyormuş üzere çalıştığımız için o çalışmanın biraz daha vites yükseltilmiş halini yapıyoruz. Biz çok farklı bir teveccüh, ilgi ve alaka bilhassa Cumhurbaşkanımıza dönük olarak bunu görüyoruz. Çeşitli vilayetlerden arkadaşlarımla da görüşüyorum. Onlar da tıpkı değerlendirmelerde bulunuyor. İktidarda iken oylarını yükseltmiş tahminen dünyadaki en istisnai hareketlerden bir tanesi. Bizdeki muhalefet de muhalefet iken oyunu düşürmüş. Buradaki sır yenilenme kabiliyetimiz. Yeni arayışların peşinde koşma faaliyetlerimiz. Bir proje bitince ikincisi, üçüncüsü nasıl olur deyişimiz. 11. katı yapmak için 9. katı yapmak zorundasınız.

“VATANDAŞ KAYBETMEZ SİYASİ PARTİLER KAYBEDER”

Bizim kazandığımız seçimlerde her vakit ‘hiçbir vatandaşımız kaybetmeyecek’ dedik. Siyasi partiler kaybeder, vatandaş kaybetmez. Cumhurbaşkanımız sık örnek veriyor. Biz bunu yaşadık, ders kitabı yoktu. Bulamıyorduk. O kitabı annem baştan sona el yazısıyla paka çekti ve ben oradan çalışıp, dersi geçtim. Şimdiki jenerasyonun bunu anlaması güç. Daktiloyu bilmesi gerekmez. Herkes içine doğduğu dünyayı başlangıç kabul eder, ondan sonrasına bakar. Siyaset de daha güzelini yaparım argümanıyla ortaya çıkar. Siyaset geleceği satın aldırma, yanlışsız yönetme sanatıdır. Bizim çocukluğumuzda ‘Beyaz Gölge’ diye bir tv dizisi vardı. Basketbol mevzuydu. Hepimiz basketçi olduk. 28 Ekim günü devletimizin kurucusu, birinci cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz’ dedi. Ortadan yıllar geçti bir 28 Ekim’de sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Yüzyılı’nı ilan etti. Dünyadaki kelamımızı daha çok dinletmek, herkesin hayat standartlarını yükseltmek için bütün altyapının hazır olduğunu görüyorum. İstikbalin yüzyılı bizim için seçim sloganı değil. 20 yıldır siyasetin içindeyiz.

“GÜVENLİK SORUŞTURMALARI İNCELİKLİ YAPILIYOR”

Bunlar memleket için yapılıyor. Gençlik ofislerine gelen gençlere siyasi kimlik sorulmuyor. Benim yönettiğim kurumlardan bir adedinde, oradaki arkadaşlarımızın birden fazla muhalif partilere kendini yakın hisseden arkadaşlardı. Beni işin kalitesi ilgilendiriyor. Alışılmış ki isterim benim partime oy versin. Diğer bir parti tercihi de demokratik tertip içinde bu işin tabiatı bu türlü. Sizin mülakat yapmadığınız vakitlerde çolucuğumuzu çocuğumuzu emanet ettiğimiz şu profilde beşerler çıkıyor deniyordu. Evvelsi gün bir üniversite ile ilgili öğrenci arkadaşlar bu türlü bir şeyden bahsetti. Biz kitle partisiyiz. Dar bir ideoloji partisi değiliz. Aşikâr şeyleri regüle etmek için aşikâr sistemler koyuyorsunuz. Sonra süreçleri, sonuçları tartışıyorsunuz ve ‘artık bu biçimde kullanılmasına gerek yok’ diyorsunuz. Artık güvenlik soruşturmaları daha incelikli yapılmaya başladı. Güvenlik soruşturmalarıyla ilgili subjektif yaklaşımlar hepimizin başına geldi. Bütün bunlar daha kaliteli hale geldikçe de bu tip sistemlere gerek kalmıyor. Orada bir anormallik var. Birisi girmiş terör propagandası yapmış. Bakıyorsunuz diğer meslek alanında hekim, siyasetçi, gazeteci olabilir. Bütün bunlar içinde birtakım sistemler koyuyorsunuz. Sonra sorun o açıdan stabil hale geldiğinde diğer bir şey devreye sokuyorsunuz.

“ÖNCE KAZILMIŞ SONRA BETON DÖKÜLÜP YOK DENİLMİŞ”

Her alanda bir sonraki evreye gereksinimimiz yok mu? Teknolojide, sanayi alanlarda. Çıkardığımız seçim beyannamelerinde, aksiyon planlarında bunu söylüyoruz. Artık Karadeniz’de gaz çıkarıyorsunuz. Belirli ölçüsünü hanelere fiyatsız veriyorsunuz. Daha çok gaz çıkardığınızda hanelere daha çok fiyatsız veriyorsunuz. Daha evvel gemilerle gittiğinizde Yunan gemisi sizi taciz ediyordu. Hanelere giden gazın ucuz olmasıyla Deniz Kuvvetleri’nizin gücü ortasında temas var. Ceyhan’da kuyularda petrol çıktı. Daha evvel kazılmış petrol yok denip üstüne beton dökülmüş. Bunlar yüzeye çok yakın çıkıyor. O vakit şunu diyorsunuz. Bunların üstü bir halde örtülmüş. İdarenin dirayeti, kararlılığı olmayan kuyuda varolanı da bulamıyorsunuz. Bugün bir köyde vatandaşımızın vereceği oyla Deniz Kuvvetlerinizin sondaj gemilerinizi muhafazası birbiriyle temaslı.

“MUHALEETİN ÖNERDİĞİ SİSTEM TÜRKİYE’Yİ FELÇ EDER”

Onların koyduğu modelden Türkiye felç olur. Cumhurbaşkanı parlamenter sistem tarafından Meclis tarafından seçildiğinde, Başbakan halk tarafından sonra Türkiye gücünü içeriye harcıyordu. Anayasanın üstünde ulusal güvenlik siyaset dokümanı vardı. Siyaseti felç ediyordu. Hükümetin üstünde de Cumhurbaşkanlığı makamını vesayet makamı olarak kurgulamışlardı. Cumhurbaşkanı olup da vesayet kıskacını kıracak formda misyon yapanlar oldu. Birinci 10 yıl Türkiye’nin gündemi MGK toplantısından MGK toplantısına yaşanıyordu. Karşı tarafın önerdiği ‘Hem Cumhurbaşkanını hem Başbakanı halk seçecek’ modeli Türkiye’yi felç eder. İstikrar denetlemeyi farklı şahısların siyasi parti genel liderlerinin Cumhurbaşkanı Yardımcılığına getiren bir model. Bu devlet içinde devlet sistemidir.

“DEVLET VE MİLLET MASAYA OTURMASINI MI BEKLEYECEK?”

PKK’nın söylemi karşısında sessiz kalıyorsunuz, savunma sanayinden bahsedenlere ‘savaşa mı gidiyoruz’ diyorsunuz. 30 Ağustos merasimleri Genelkurmay Lideri oraya geçiyor, Başbakan tebrik etmek için sıraya giriyor. Bunlar yakın vakitte yaşanmadı mı? Darbelerle örselenmiş, muhtıralarla darmadağın edilmiş devlet hayatı. Burada 7-8 cumhurbaşkanı yardımcısı ortak karar alacak. Pekala masadan birisi kalktı. Devlet millet onun masaya oturmasını bekleyecek. Masadaki 300 milyar dolar buldum diyor, ötekisi bu gerçekçi değil diyor. Bir tanesi İstanbul Mukavelesi’ni uygulayacağım diyor, öteki büsbütün karşıyım diyor. Bir tanesi özelleştirme siyasetlerini savunuyor oburu bunu ihanet olarak görüyor. Burada bir çerçeve yok ki. Siyaseti birtakım cümleleri altalta yazmak zannediyorlar. Aygıt bozulduğunda el kitapçığına bakıyorsunuz. Ortamızda sorun çıktı ortak metne mi bakacağız diyecekler. Siyaset muhakkak problemlere dönük duruşunuzun olması lazım.

“ADAMLAR MÜZAKERE FASLI BİLE AÇMIYOR”

Hiçbir arkadaşımızın söylediği sandığın son belirleyici olduğuna halel getirecek bir şey değil. Türkiye’nin en büyük kazanımı sandık yoluyla iktidarı belirleme gücüdür. Sandık konusunda hepimiz çok titiziz. Birtakım ülkelere baktığımızda sandığa ulaşma konusunda ne kadar büyük bedeller ödediğini gördüğünüzde Türkiye’de seçim yapabilen bir ülke olması en büyük zenginliktir. Şimdiye kadar Allah’a şükür düzgün seçimler yapılmıştır. Diyorlar ki, ABD ile aramızı düzelteceğiz. Vizesiz gireceğiz. Bunlar sizin söylemenizle olan şeyler değil. Karşısında sizden bir şey isteyecekler. Fasıllar müzakere etmek için vardır. Adam müzakare faslı açmıyor. Fasılların birden fazla kapalı. Fasıl açmak sizin elinizde değil. Adam benim performansı gösterip, gösteremeyeceğini görmek bile istiyor. Müzakereye bile girmiyor.

“MUHALEFET ÇIKIP DA ‘SİVİL DARBE’ DEDİ”

AB ve ABD’den gelecek olan birinci koşul ‘Suriye’de rastgele bir aktivitede bulunmayacaksınız’ diyeceklerdir. Sonumun 30 kilometre derinliğine terör örgütü gelmiş. Bunu vurmayacağım da ne yapacağım? Sana terörle çabada zarurî operasyonları yapmama kuralı bile getirilecek. 15 Temmuz Fetullahçı terör örgütüne karşı AİHM kararlarının da uygun bulduğu biçimde Türkiye harikulâde önlem yoluna gidiyor. Demokrasi, hukuk devleti tehdit altına girmiş ülkeni. Muhalefet buna çıkıp ‘sivil darbe’ dedi. AİHM’in istisnalarına uygun halde ‘sivil darbe’ diyecek formda siyaset ürettiler.

“BUNLARIN BİR YÖNETME KAPASİTESİ YOK”

Bu çelişkileri anlatıyorum konuşmalarımda. Biri özelleştirmeye ihanet diyor öteki savunuyor. Sonunda da diyorum ki, bunların Türkiye’yi yönetecek bir siyaseti yok. Bunlar yalnızca Erdoğan zıtlığı yüzünden bir ortaya gelmişler. Bunların rastgele biçimde millete vaat edeceği yönetme projesi yok. Bizim yaptığımız konuşmalarının hepsi ortada. Yalnızca Erdoğan aksiliği yüzünden kurulmuş bir yamalı bohça diyorum.

“İLK CİNSTE RAHAT BİTECEK ALGISI OLUŞTU BİZDE”

İlk çeşitte seçimin biteceğini düşünüyorum. Siyaset, seçim bütün bu sistemler düşünülmüş. Başkanlık sistemlerinde, parlamenter sistemlerde farklı farklı sistemler var. Genel olarak gördüğümüz, sahanın bize söylediği ile anketler ortasında mutabakat yok. Sahanın bize söylediği öbür şey. Birinci tıpta bitecek ve rahat bir biçimde bitecek algısı oluştu bizde. Parlamento konusunda da dert olacağını sanmıyorum.

“KENDİSİ YASAKLI İKEN DÜNYA BAŞKANLARI DAVET ETMİŞTİ”

Dünyada demokratik yolla seçilmiş önderler içerisinde en deneyimli kişi sayın Cumhurbaşkanımız. Karşısındakinin selefiyle, onun selefiyle çalışmış. Belgelere hakimiyeti deneyimine sahip çok az siyasetçi vardır. Kendisi yasaklı iken o vakit dünyada bir sürü başkan davet etmişti. Berluconi’den Putin’e herkesle görüştük. Türkiye’deki statüko yasaklı tutmaya çalışırken dünya seçimi kazanmış bir başkan olarak selamladı. Cumhurbaşkanı ve takımlarında varolan kapasite karşı tarafta yok.

“MAYADAKİ KIYMETLERE UYGUN BİR SINIR TUTTURMANIZ LAZIM”

Mitingler de çok değerli ancak kahve toplantısı dediğimiz biraz daha derinlemesine oluyor. O bölgenin meselesinden tutun da her hususa kadar. Bir genç kardeşimiz çeviriyor, bunları konuşabiliyoruz. Birisi kendini niçin bu memlekette daralmış, ötelenmiş, sıkışmış hissetsin. Nihayetinde biz siyaset yaparken dayandığımız yer toplumdur. Toplumun talebini devlete yansıtma işidir siyaset. Bunun öznesi siyasetçidir. Bu kadar kimlik duvarları örmeye, ben, öteki, bir diğeri demeye gerek yok. Bu kadar seçim geçirmişiz. Bu topraklarda yaşıyoruz. Bir felaket anında milletin mayası ortaya çıkar. Kim düşündü ki ‘Buradaki can Türk müdür, Kürt müdür, Sünni midir, Alevi midir’. Kimsenin aklına gelmedi. Bu mayadaki kıymetlere uygun siyasi sınır tutturmak lazımdır. İki farklı fikir var. Ya bunun uzlaşmasından ya bunların rekabete girmesinden siyasal sistem ortaya çıkıyor. Siyasal sistem olmadan toplumsal nizam de ortaya çıkmıyor. Kıymetli olan bunları nasıl konumlandırdığımız. Burada en büyük zehir kimlikçiliktir. Siyasi kimlikçiliğin siyasete sokulmaması lazımdır.

KILIÇDAROĞLU’NUN ALEVİ SÖZLERİ

Siz siyasetçi olarak çıkıyorsunuz toplumun önüne. Ben bu milletin ferdiyim. Buradaki mitinglerde söylüyorum. İsimlerimiz, meşreplerimiz, mezheplerimiz farklı olabilir. Hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti. Siyasi alanda rekabet edebiliriz, siyasi hususlarda kutuplaşabiliriz de. Ancak temel kıymetlerde kimlikçiliği işin içine sokarsak. Etraf ülkelerden bir adedinden, isim vermeyeyim. Bir gazetenin ilan sayfasını gönderdi. Ne yazıyordu biliyor musun ‘Sünni diş doktoru’, ‘Şii göz doktoru’. Gazete ilan sayfasında bu. Bu insanlığımızdan geriye düşmek değil midir? Kürt sıkıntısıyla ilgili bütün sorumlar Cumhurbaşkanımızın ıslahat siyasetiyle aşılmış. Alevi sorunuyla ilgili burada atılmış devasa adımlar var. En son Kültür Bakanlığı’ndaki başkanlık. Bu yasaklar, konuşulamaz olanların konuşulması, kültürlerin himaye edilmesi. Bunlar aşıldıktıktan sonra tutup bu mevzuyu gündeme getiriyorsun. Toplum bunları geride bırakmış. Bunların tetik noktalarına basmanın bir alemi var mıdır? Siyasetin olağan bir vaktinde, tansiyonun tansiyonun olmadığı bir vakitte şöyle bir kıymetlendirmemiz var diye açabilirsin. Yeniden de olağan bulmam. Kimlikçilik sorunu demokrasi için zehirdir. Tam seçimin ortasında bunun yapılmasını son derece basiretsiz ve sorumsuzca buldum. Bu matah bir şeymiş üzere bir şey söylediklerini zannediyorlar. Mezhep kimliği üzerinden etiketlenerek sahne alabilir mi?

“İNSAN BU COĞRAFYADA BİRAZCIK SORUMLULUK HİSSETMEZ Mİ?”

Bu bir ayrımcılığın tetikçiliği olarak anlaşıldı. Tekraren söyledim, başkamız gayrımız yoktur. Türkiye’de siyaset yapan birisi, medya lisanı açısından hassasiyet gösterilmesi gereken mevzular. Aslında bu alanlar özgürleştiriliyor, ihtilal niteliğinde adımlar atılmış. Vatandaşlarımızın tek tipleştirilmesi üzere baskılar geride bırakılmış. Siyasi kimlikçilik gayreti Batı’nın en gelişmiş ülkelerinde bile getirdiği nokta, refah toplumların içerisinde barikatlarla bu mezhebin yaşadığı bölgeler, öbür mezheplerin yaşadığı bölgeler var. İnsan bu coğrafyada birazcık bu sorumluluğu hissetmez mi? Bu çoğulculuk değildir. O ülkeleri idare krizlerinin içinde tutmuş bir şey.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU KEŞKE O VAKİT SÖYLEYESİYDİ”

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini tenkit konusu yapan birinci kimdi? TİP’ten daha sonra YETERLİ Parti’den. İkisi de zalimce kullandılar. Seçimi kaybedip, kaybetmemenin münasebeti olarak konumlandırdılar. Bir bakıma burada Alevilik sıkıntısını bir seçim kazanıp kaybetmeme tartışmasının içine indirgeyen son derece saygısızca hal sergilediler. Sayın Kılıçdaroğlu’nun o gün bunu söylemesi lazımdı. Milletvekiliyim birinci sefer Meclis’te Kürt ve Alevi problemi oturumu oluyor. Sayın Kılıçdaroğlu o vakit genel lider değil. Benim argümanlarım yasak olmamasına dair. Bir diplomat kökenli küme başkanvekili kalktı. ‘Biz istediğimiz köyün ismini değiştiririz’ dedi. ‘Bulgaristan’da da Türk köylerinin ismini değiştiriyorlar’ diye garip bir şey dedi. Mezhep temelli olaylarıyla ilgili acımasız bir konuşma yaptı o kişi. Bizim arkadaşlarımız bu mevzulara sayın Kılıçdaroğlu ne diyor diye konuştu. O vakit biz kimlikler özgürleşsin konuşmasının ismine bizim kümemiz ismine ben yapıyorum. Meşhur bir CHP grupbaşkanvekili ayağa kalkarak beni protesto ediyor, görüşmeler akamete uğruyor. Burada bu sıkıntının bu formda kaşınması bizim siyasi kültürümüze, tavrımıza ilişkin bir bahis değil. Tam bilakis bunun uğraşını vermişiz. Kültür Bakanlığım periyodunda birinci tertiptir Cumhuryiet devrinde Alevi dedelerimizin Kerbela’ya gönderilmesi.

“KAYNAĞIN LEGAL İSE ÇIKAR KONUŞURSUN”

Sayın Kılıçdaroğlu çıkmış, seçim akşamı silahlı kümeler vs. diyor. Kaybedecek bir siyasetçi kaybetmesine bir altlık hazırlıyor. Her siyasetçi nihayetinde muhakkak bir istikrar, sorumluluk ve sukunet içerisinde gidilsin ister seçime. Sayın Kılıçdaroğlu’nun hakim olduğu kavramlar değil bunlar. Herkes ne anladı. Sayın Kılıçdaroğlu bir şeyi örtbas mı etmeye çalışıyor? Kampanya başladığından beri daima olarak ‘şu saatte gelin toplanın, şunu açıklayacağım’ diyor. Kaynağın yasal ise çıkar konuşursun.

“HDP ‘SAYIN KILIÇDAROĞLU NE KELAM VERDİĞİNİ AÇIKLASIN’ DİYOR”

O seyahate giden gazeteciler ne dedi? Hepimize uçakta rezervasyon yapılmıştı. Sayın Kılıçdaroğlu gelmedi sonra karayoluyla gittiğini öğrendik dendi. Bu siyasi gündem oldu. Açık ve şeffaf bilgi verirsiniz, herkes yanıtınızı duyar. Dersiniz ki, şu sebeple gidemedim, karayolunu tercih ettim, şöyle bir seyahat yaptım dersiniz. Görüştüğünüz taraflara HDP tarafından ne diyor? Sayın Kılıçdaroğlu ne kelam verdiğini açıklasın diyor.

“ANKARA’DA HERKESİN HABERDAR OLDUĞU MESELE”

Büyükelçinin redakte edilmesi sıkıntısı Ankara’da herkesin haberdar olduğu problem. Siyasi açıdan baktığında ne oluyor? Kendi seyahatine katılan gazetecilerin savı bu. HDP’li bir isim, geçmişte siyaset yapmış ‘Bize geldiğinde ne dediğini açıklasın’ diyor. Esasen açık kaynaklar bunlar. Çok gizemli bir şeyden bahsetmiyoruz ki!

“BİRİLERİ MASADAN BU YÜZDEN KALKMALIDIR”

Terör örgütü siyasi süreçlerde olağan bir özne üzere göstermeye çalışıyor. Çıktı bir yönetici Yeşil Sol adayları tartışılmasın, siyasi süreçlere ziyan verir, dedi. Bir adayın konuşmasını dinledim ‘7-8 yıldır silah bırakması gerektiğini düşünüyorum’ dedi. Bu cümlelerin bir arkeolojisi var. Başının gerisinde ajanda var. Çıkıp da ‘PKK terör örgütüdür, silah bırakmalıdır’ demeyecek. Konuşmalarını izlediğinizde kast ettiği şey, Türkiye’nin üniter yapısının bozulması, PKK’lıların da orada milis gücü olması. Cumhurbaşkanımızın tahlil süreci, ulusal birlik mutabakat süreci devam ederken kelamları değerliydi. Cumhurbaşkanımız ‘silahları gömsünler o denli gitsinler’ dedi. Her sözün tarihi yükü var. Daima şu söylenirdi, HDP muhatap alınsın ki, siyasal alan güçlensin, terör alanı zayıflasın denirdi. HDP’nin PKK’nın tezlerini kullandığı görüldü. Burada örgüt kendisini özneleştirmeye çalışıyor ve Kılıçdaroğlu’na şunu söylüyor ‘Erdoğan’ın karşısında size dayanak veriyoruz’ diyor. Birileri masadan kalkacaksa bu açıklamalar üzerinden kalkmalı.

“KILIÇDAROĞLU ‘SİZİNLE YOLLARIMI AYIRIYORUM’ DEMELİDİR”

Sizin adaylığınıza dayanak yapan birileri var. Bunlar Kılıçdaroğlu seçilince Öcalan’ın hür bırakılacağından, örgüt üyelerinin çıkacağından, artık bir tanesi eklendi ona özerklik ilan edeceğinden, Afrin’le ilgili bir şey söylüyor. Bunlar hangi adaya dayanak veriyorsa o aday çıkacak ‘Hiçbirinizin dayanağınızı istemiyorum, yollarımı ayırıyorum, sizin desteğinize gereksinimim yok’ demeli. Hepimizin bir deneyimi var. Herkes rahatlıkla kullanıyor, terörle gayretten yanayız, karşıyız diye. Fransa da, Amerika da söylüyor. Lakin ikisi de YPG’ye takviye veriyor. Onlara sorsanız ‘Biz onu terör örgütü görmüyoruz DEAŞ’la çaba ediyor’ diyorlar.

“HAFTER SENİN ASKERİNE SİLAH DOĞRULTMUŞ BİR ADAM”

Kendisinin danışmanı, eski bir diplomat Mavi Vatan sözünü kullanmayalım, Batı’ya karşı bizi maksimalist gösterir dedi. Mavi Vatan benim kendi egemenlik alanım. Küme Başkanvekili ‘Libya’da hükümetin desteklediğini desteklemiyoruz, Hafter’i destekliyoruz, seküler, laik birisi’ diyor. Hafter senin askerine silah doğrultmuş bir adam. Karabağ savaşı sırasında Türkiye Azeri kardeşlerimize dayanak verdi. Çıkıp birisi dedi ki, ‘Türkiye oraya cihatçıları gönderiyor’. Bunu biz Fransız basınında okuduk. Cumhurbaşkanımız ‘bir gece apansızın gelebiliriz’ demişti. Terörle çabayı destekliyorum diyeceksin tezkereye evet diyemeyeceksin. Siyasetçi hareketi ile konuşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir