69. Sait Faik Hikaye Armağanı törenle sahibini buldu

Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen “Sait Faik Kıssa Armağanı” sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen “69. Sait Faik Öykü Armağanı”nın ödül merasimi gerçekleştirildi. Usta öykücü Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen, bu yıl “Anatomi Dersi” kitabıyla muharrir Ayşegül Devecioğlu‘nun layık görüldüğü mükafatın merasimi, İş Kuleleri’nde yapıldı.

Törende konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Darüşşafaka ile yol arkadaşlıklarının 1939 Erzincan Sarsıntısı ile başladığına dikkati çekerek, Sait Faik Öykü Armağanı’nın edebiyatçılara ve sanatkarlara minnettarlıklarını sürdürdükleri bir gelenek olarak devam ettiğini söyledi.

Bali, aktifliğin birincisinin 1945’te düzenlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır edebiyatımızın en itibarlı mükafatları ortasındaki yerini koruyan bu kıssa mükafatı için katkı sunmakta olan Darüşşafaka Cemiyeti’ne ve İş Bankası Kültür Yayınları’nın yöneticilerine, çalışanlarına ve alışılmış ki heyet üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Ben kültür sanat dünyasının isimleriyle seçkin de olsa değişik vesilelerle bir ortaya gelirim. Biz kuruluş ideolojisi olarak bir finansal kuruluş olmanın ötesinde kendimizi konumlandırıyoruz. Bu ülkeden kazandığımız kaynakları bu ülkeye her alanda geri sunacak bir şuur ve sorumlulukla eğitimin, okumanın, kitabın, edebiyatın, bilimin, kültürün, sanatın her alanında bu ülkeye kalkınma için topyekun takviye sunacak formda çalışıyoruz. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları da 1956 yılında bu vizyonla kurulmuştur.”

“BU MÜKAFATIN TÜRK EDEBİYATINDA KIYMETLİ BİR YERİ VAR”

Jüri lideri Doğan Hızlan da sanat alanında verilen mükafatların insanlık tarihini güzelleştiren bir yanının olduğuna değinerek, “Her muharririn yeri vardır. Sait Faik de İstanbul’u, Beyoğlu ve Adalar’ı yazdı. Buraları yazarken de insan ögesini hiç unutmadı. Heyet üyeliğinin en hoş yanı da ödül kazandığını muharrire telefonla bildirmektir. Ben bildiririm ve o sevinci ben de ödül almış üzere yaşarım. Bu mükafatın tarihine baktığımızda Türk edebiyatında kıymetli bir yeri var.” tabirlerini kullandı.

Yazar Ayşegül Devecioğlu ise Sait Faik Öykü Armağanı’nın müelliflik hayatı için çok değerli yerinin olduğuna vurgu yaparak, edebiyatın dünyayı değiştirmede ve dönüştürmede düzgün bir yoldaş olduğunu lisana getirdi.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği seçici heyette Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen, Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan yer aldı.

Her yıl Sait Faik’in vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanan armağan geçen yıl, “Yok Yolcu” isimli kitabıyla Kamil Erdem’e verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir