ABD’de hortum: En az 5 kişi hayatını kaybetti

ABD’nin Missouri eyaletinde meydana gelen kasırga nedeniyle en az 5 kişinin hayatını kaybettiği ve büyük hasar meydana geldiği belirtildi. Bollinger İlçesi Şerifi Casey Graham’ın açıklaması ve eyalet yetkililerinin bildirdiğine nazaran, St. Louis kentinin 80 kilometre güneyinde meydana gelen hortum, birinci belirlemelere nazaran 5 kişinin hayatına mal olurken, geride büyük enkaz bıraktı.

AA’nın aktardığına nazaran, hortumun şiddetiyle ağaçların kökünden söküldüğü, meskenlerin dış cephe ve çatılarının kesimlere ayrıldığı bildirildi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği eyalette, hortumun gökyüzüne yükselmeden evvel yaklaşık 30 kilometre boyunca yerde kaldığı ve bu müddette önüne gelen her şeyi yıkıp geçtiği kaydedildi.

Missouri Valisi Mike Parson Twitter’dan, “Bollinger ilçesindeki kasırga nedeniyle can kayıpları ve yaralıların olduğu bilgisini teyit ettik” diyerek acil durum çalışanıyla kurtarma çalışmalarına katıldığı bilgisini paylaştı. Missouri Eyalet Otoyol Polisi de hortumun hasarını ortaya koyan dron imajlarını Twitter adresinden paylaşırken, daha fazla can kaybının önlenmesi için vatandaşların tehlikeli bölgeden uzaklaşmasını tavsiye etti.

Ulusal Hava Durumu Servisi, hasar gücü yüksek hortumun saatte yaklaşık 210 kilometre süratle hareket ettiğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir