ABD’de ikinci tur için sadece 2 gün oy kullanılabilecek: Sosyal medyada tepki yağdı

14 Mayıs’taki seçimde adayların yüzde 50+1 oy oranına ulaşamaması sonucu Cumhurbaşkanı seçimleri 2. çeşide kaldı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipi için, ABD’de oy kullanılacak tarihleri belirledi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 20-21 Mayıs tarihlerinde seçmenler oy kullanabilecek.

Açıklamada, “Kıymetli vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci tipi ABD’de yalnızca 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşecektir. Yurtdışı seçmen kaydı bulunan vatandaşlarımız, Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız ile South Jersey ve Long Island’da kurulan sandıklarda lokal saatle 08:00-22:00 ortasında de oy kullanabileceklerdir” denildi.

YSK TAKVİMİ FARKLI

Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK) seçim takvimine nazaran, ikinci çeşit için yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme süreci 20 Mayıs’ta başlayıp 24 Mayıs’ta sona erecek.

Büyükelçiliğin toplumsal medya hesabında, açıklamanın yer verildiği paylaşıma çok sayıda tenkit ve reaksiyon geldi.

YSK ve Büyükelçiliğin duyurduğu tarihlerin farklı olduğuna dikkat çeken yurttaşlar yansılarını şu formda lisana getirdi:

” • Neden 4 gün yerine 2 güne indirildi? YSK’da farklı tarihler görüyorum, hangisini dikkate almalıyız?

• Oy vermek için tarih aralığını neden daralttınız? ABD’nin ne kadar büyük olduğunu biliyorsunuz, beşerler saatlerce otomobil kullanacak, kimileri uçakla gidecek oy vermeye, ne hakla süreyi kısaltabilirsiniz?

• Anayasal hakkımızı kullanmamızı zorlaştırarak kabahat işliyorsunuz.

• Oy vermek icin pek çok eyaletten 7-8 saat otomobille yol gidiliyor, gidilen yerde konaklama gerekiyor. Bir evvelkinde 10 gun olmasına karşın sıralar da cok uzundu. Bu eziyetin sebebi nedir?”

Anadolu Ajansı’nın açılan sandıkların yüzde 99.34’üne dayandırdığı datalara nazaran, Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci çeşidinde ABD’de 51 bin 597 oy kullanılmış, oylardan 51 bin 362’si geçerli sayılmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 80.38, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 16.21, Sinan Oğan yüzde 2.02 ve Muharrem İnce yüzde 1.39 oranında oy almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir