ABD’nin kanlı 2023 ‘raporu’: Biden harekete geçti

ABD Lideri Joe Biden bir küme Demokrat Kongre üyesiyle bir ortaya gelerek, iktisat planları, ülkede artan silahlı şiddet atakları ve Ukrayna’ya verilen dayanak başta olmak üzere dış siyaset mevzularını görüştü.

Ülkede son periyotta artan silahlı atakların gündemde olduğunu kaydeden Biden, Lider Yardımcısı Kamala Harris‘in, iki gün ortayla silahlı şiddet hücumları sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği California eyaletini ziyaret edeceğini duyurdu.

Silah Şiddeti Arşivi’ne nazaran yılın birinci üç haftasında ABD’de 39 silahlı akın meydana geldi ve bu olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Bilhassa California eyaletinde peş peşe yaşanan silahlı hücumlar ülkedeki şiddet tasasını artırmıştı.

Cumhuriyetçilere yüklendi

Bir küme Demokrat milletvekilini Beyaz Saray’da ağırlayan Biden, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin iktisat siyasetlerine yüklendi.

Medicare (dar gelirlilere verilen sıhhat yardımı) ve Toplumsal Güvenlik harcamalarında kesintiye gidilmesini talep eden Cumhuriyetçileri “aşırıcı” olarak niteleyen Biden, “Cumhuriyetçilerin iktisadımızı mahvetmesini müsaade vermeye niyetim yok” sözünü kullandı.

Biden, Kongre üyeleriyle başta Ukrayna’ya verilen takviye olmak üzere dış siyaset hususlarını da masaya yatırdıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir