AKP’li Yılmaz: Türkiye gerçekten çok iyi durumda

AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz  “Tüm bu aksiliklere karşın bütçe performansımız ve kamu borcunun ulusal gelire oranıyla, Türkiye sahiden çok yeterli durumda”” dedi.

Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AKP Bingöl Milletvekili Yılmaz’dan Türk iktisadına dair değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, bütçe açıklarına bakıldığı vakit dünyada birçok ülkede yüzde 6-7 ve 8 civarında bütçe açığı verildiğini belirterek, “Geçen yıl bizim bütçe açığının mili gelire oranı yüzde 2,6 oldu. Bu yıl beklentimiz yüzde 3,4 gerçekleşmesi. Gelecek yıl ön gördüğümüz yeniden yüzde 3,5 civarında. Münasebetiyle tüm bu aksiliklere karşın bütçe performansımız ve kamu borcunun ulusal gelire oranıyla, Türkiye hakikaten çok yeterli durumda” diye konuştu.

“Türkiye büyümeye devam edecek”

Yılmaz, Bingöl’de bir restoranda basın mensupları ile bir ortaya geldi. Burada konuşan Yılmaz, dünyanın resesyonu tartıştığı, Avrupa’nın çok önemli büyüme telaşı içinde olduğu bir devirde Türkiye’nin endüstrisiyle, turizmiyle, tarımıyla, istihdamıyla, ihracatıyla büyümeye devam ettiğini söyledi.

Yılmaz, “2023 ve sonrasında da Türkiye büyümeye devam edecek. Aşikâr bir eşiğe gelmiş durumda. Bu eşiği atlamamız gerekiyor. Gelişmekte olmakta olan ülkeler liginden gelişmiş ülkeler ligine geçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Geçen yıl son 50 yılın büyümesini başardık”

Yılmaz, geçtiğimiz yıl pandeminin nedeniyle baz tesiri nedeniyle gerçekleşen rekor büyüme ile ilgili ise şunları söyledi:

“Dünyanın küçüldüğü periyotlarda 2020 yılında Türkiye iktisadı büyümeyi başardı. Geçen yıl son 50 yılın büyümesini başardık. Yüzde 11’in üzerinde çift haneli bir büyüme gerçekleştirdik. Bu yıl da yeniden yüzde 5 civarında büyüme bekliyoruz. Büyüme olduğu vakit bu tüm toplumsal bölümlere yansıdığı üzere, istihdama yansıdığı üzere, kamu gelirlerini de artırıyor. Dengelerimizi bu formda korumuş oluyoruz.

Büyüyen Türkiye milyonlarca istihdam ürettiği üzere ihracatını 250 milyar dolar düzeyine çıkardığı üzere turizm gelirlerini 40 milyar dolara çıkardığı üzere kamu istikrarları açısından da daha avantajlı bir pozisyona yükseliyor. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu büyüme odaklı stratejinin ne kadar manalı olduğunu gösteriyor.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir