Anaokulu desteği başvurusu nasıl yapılır?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı ortasında 3-5 yaş aralığındaki çocukların anaokulu takviyesi fiyatlarının Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanması için protokol imzalanmıştı. Husus ile ilgili açıklama yapan Bakan Yanık, anaokulu dayanağı ödemelerinin Ekim ayının ortasında başlayacağını duyurdu.

ANAOKULU TAKVİYESİ BAŞVURUSU YAPILACAK MI?

Anaokulu takviyesi birinci defa hayata geçirilecek. 3-5 yaş aralığında çocuğu olan ve bu takviyeden yararlanmak isteyen aileler rastgele bir müracaat yapmayacak. Yalnızca toplumsal yardım alan ailelerin çocuğunu anaokuluna kaydettirmesi kâfi. Ödemeler ise; bu ayın ikinci haftasında başlayacak.

ANAOKULU FİYATLARI BAKANLIK TARAFINDAN ÖDENECEK!

Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü kapsamındaki dayanaktan toplumsal yardımlardan yararlanan hanelerdeki 3-5 yaş aralığında çocuğu olan tüm aileler yararlanabilecek. 

Aileler çocuklarını resmi bir anaokulu ya da anasınıfına kayıt ettirdikleri takdirde, ilgili okula ödemekle mükellef oldukları fiyat, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Ulusal Eğitim Bakanlığına direkt ödenecek. Ailelerin rastgele bir süreç yapmasına gerek kalmayacak. 

1 MİLYON ÖĞRENCİ FAYDALANACAK!

Bakan Yanık, ‘’Yaklaşık 1 milyon çocuğumuzun dayanaktan faydalanmasını öngörüyoruz. Buna nazaran bütün programlarımızı yaptık. Yıllık maliyeti de yaklaşık 500 milyon lira olacak. Biz bu konuda da bütün hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah yararlanmak isteyen bütün ailelerimize bu manada dayanak vermiş olacağız” dedi.

Bakan Yanık ayrıyeten, eğitime erişimde anaokulu dayanak programlarının çocukların geleceğine yönelik yatırımları ortasında başı çekenlerden birisi haline geleceğini lisana getirerek, “Bunun yanı sıra halihazırda sürdürmekte olduğumuz eğitim dayanaklarıyla de ülkemizin toplumsal kalkınması açısından kıymetli bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Kurallı Eğitim Yardımı, Fiyatsız Ders Kitabı Yardımı, Eğitim Gereci Yardımı, Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı üzere programlarla çocuklarımızı eğitime teşvik ediyor, eğitim hayatından kopmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir