Bakan Bilgin EYT için tarih verdi

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Zira çok süratli çalışıyoruz” dedi.

“EYT konusunda bizim çalışmamız şimdi tamamlanmadı, bitince açıklayacağız” diyen Alım, “Burada kapalı bir şey yok. Meclis’te anlattım, EYT ile ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran sayılarını 1,5 milyon demiştik. Artık 1 milyon 800 bin civarı oldu. Bu sayılar da dahil, bilinen bilgileri değerlendirip hesabımızı ona nazaran yapmamız lazım” diye konuştu.

‘AY SONUNA KADAR BİTECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM’

Farklı iş yerlerinde çalışmış, hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanların bulunduğuna dikkati çeken Alım, şunları kaydetti:

“EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha evvel kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar, belgeleriyle geliyor. İncelenip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Zira çok süratli çalışıyoruz. Yeni değil, uzun vakittir çalışıyoruz.”

‘SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDEKİ MANİLERİ KALDIRACAĞIZ’

Bilgin, “sendikalaşmaya yönelik çalışmaların” sorulması üzerine de personellerin örgütlenme sürecine ait, sendikalarla daima görüştüklerini söyledi.

Bu hususta, yönetmelikte bulunduğu halde uygulanmayan ve değiştirilmesi gereken konular olduğunu aktaran Alım, şöyle konuştu:

“Biz, iş kolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var, onu da Meclis’e götüreceğiz. Mevcut kanunda patron iş kolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe nazaran bakarız, hangi iş koluna giriyorsa, ona nazaran iş kolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki aktif halde kullanılmamış lakin artık kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm manileri kaldıracağız.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir