Bakan Bolat: 2023 yılı için 385 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirledik

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son 20 yılda gerçekleştirilen proje ve çalışmalarla ihracatta çok kıymetli basamaklar kaydedildiğini, Türkiye’yi bir ihracat, bir lojistik ülkesi yapacaklarını söyledi. Bakan Bolat, 2023 için ihracat gayelerinin ise 385 milyar olduğunu belirtti.

“2023 YILI İÇİN 385 MİLYAR DOLARLIK BİR İHRACAT MAKSADI BELİRLEDİK”

İhracatta gelinen noktaya değinen Bolat, “Cumhurbaşkanım, ülkemiz, Zat-ı Devletlerinin liderliğinde uygulanan hakikat ve tesirli siyasetler sonucunda, 2003-2022 periyodunda yıllık ortalama yüzde 5,4 oranında büyüyerek global manada çok güçlü bir performans sergilemiştir. Salgınlara, savaşlara, hammadde ve güç krizlerine karşın ihracatçılarımız, dünyanın her bir köşesinde var olma seferberliği ile takdire şayan bir performans göstermiştir. Hakikaten, 2002 yılında 36,1 milyar dolar olan mal ihracatımızı, 2022 yılı sonunda 7 kat artırarak 254,2 milyar dolar düzeyine çıkardık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Yeniden bu periyotta, dünya ihracatından aldığımız hissesi yüzde 0,5 seviyesinden yüzde 1,02’ye yükselttik. 2023 yılı Ocak-Mayıs periyodunda ise mal ihracatımız 102,5 milyar dolar düzeyini yakaladı. Bu muvaffakiyet hepimizindir. Emsal biçimde, 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, son 20 yılda 6 kattan fazla artarak 2022 yılında 90,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu da farklı bir rekordur. Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu muvaffakiyet öyküleri ile 2021 yılında toplamda 287 milyar dolar, 2022 yılında ise 345 milyar dolarlık büyük bir ihracat iktisadını daima birlikte oluşturduk. 2023 yılı sonunda mal ihracatımız için 265 milyar dolar, hizmet ihracatımız için 120 milyar dolar olmak üzere toplamda 385 milyar dolarlık bir ihracat maksadı belirledik” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ BİR İHRACAT ÜLKESİ, BİR LOJİSTİK ÜLKESİ YAPACAĞIZ”

Bakan Bolat konuşmasının devamında, “Türk Eximbank ve faaliyete başlamasının üzerinden şimdi 1 yıl geçmesine karşın 36,5 milyar TL ihracat kredisine kefalet sağlayan İGE A.Ş. ile birlikte, ihracatçımızın finansman ve teminat meselesini çözme noktasında kararlı adımlar atıyoruz. Dünyanın dört bir köşesinde vazife yapan ticaret müşavirlerimiz ve ataşelerimiz ile birlikte, etkin ticari diplomasi faaliyetlerimize sürat kesmeden devam ediyoruz. Birebir vakitte, dünyada en fazla hür ticaret mutabakatı imzalayan ülkelerden biri olarak, ihracatçılarımızın yeni pazarlara daha kolay erişmeleri için, yeni ticaret muahedeleri imzalamak maksadıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halihazırda faaliyette olan 19 hür bölgemizle, yeni istihdam alanları oluşturmaya, ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmeye, ülkemize direkt yabancı yatırım ve teknoloji girişini hızlandırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat zincirini desteklemek ismine, ithalat siyasetlerini tesirli bir biçimde uygulamaya devam edeceğiz. Yerli üreticilerimizi ithalat kaynaklı ziyan ve tehditlere karşı koruyacağız. Ayrıyeten, TAREKS ve yapay zeka takviyeli daha aktif kontrollerle ithalatta eser güvenliğini sağlamayı sürdüreceğiz. Bunun yanında, 2028 İhracat Stratejimiz kapsamında, ihracatçı birliklerimiz ile birlikte amaç pazar bazlı yurtdışı tanıtım ve pazarlama planları oluşturacağız. Bu bağlamda, mal ihracatımızı 400 milyar dolara, hizmet ihracatımızı ise 200 milyar dolara taşırken, Türkiye’nin global mal ihracatındaki hissesini yüzde 1,2’ye, global hizmet ihracatındaki hissesini yüzde 1,5’e yükselteceğiz. İhracatımızda, orta-yüksek ve yüksek teknolojili eserlerin hissesini yüzde 50’ye, ’lerin hissesini yüzde 40’a, e-ihracatın hissesini ise yüzde 10’a çıkartacağız. Dünya iktisadında kelam sahibi olan bir Türkiye için, özveri ile çalışarak yolumuza devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılında, liderliğiniz ve yol göstericiliğiniz ile Ticaret Bakanlığı olarak her vakit ihracatçılarımızın yanında olacağız. Türkiye’mizi bir ihracat ülkesi, bir lojistik ülkesi yapacağız. Sıhhat, dizi-film ve eğitim başta olmak üzere, ülkemizi hizmet ihracatında da dünyanın önder markası yapacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir