Bakan Çavuşoğlu BM Genel Merkezinde gıda krizine dikkat çekti: Biz devreye girdik dünyadaki tüm hanelere yardım ediliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen, milletlerarası göç sıkıntılarının ele alındığı “Uluslararası Göç Diyaloğu Toplantısı”nda besin krizine değindi.

Küresel zorluklar ve çatışmalar, çaresiz insanların üzerindeki göç baskısını artırıyor

.” diyen Çavuşoğlu, Ukrayna’daki savaşın global arzı kritik düzeye getirdiğine dikkati çekti.

“Biz devreye girdik, BM ile Karadeniz Tahıl Teşebbüsü çerçevesinde dünyadaki tüm hanelere yardım ediliyor ve tesirli bir formda uygulanmasını sağlamak için uğraşlarımızı sürdüreceğiz.” sözünü kullanan Çavuşoğlu, yüksek faiz oranları ve enflasyonun da ulusların fonlara ve kredilere erişimini engellediğini, bunun farklı bir sorun olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılaya oranla kalkınma yardımlarında dünyanın birinci üç bağışçısından biri olduğuna işaret ederek, muhtaçlık sahibi topluluklara yardımların ulaştırılabilmesi için en düzgününü yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, “Türkiye’nin bir merkez olarak ortaya çıkan rolü, bölgemizde ve ötesinde güç istikrarına katkıda bulunuyor.” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Yöneticisi Antonio Vitorino’ya Türkiye’deki yıkıcı sarsıntılarda gösterdiği dayanışma için teşekkür eden Çavuşoğlu, Hatay’da zelzelede hayatını kaybeden 3 IOM işçisi ve ailesi için de başsağlığı diledi.

“Sıfır Atık Günü” vurgusu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, global krizlerin ortasında atık üzere çevresel meselelerin da bulunduğunu ve insan varlığını tehdit ettiğini söyledi.

Çevre konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını söz eden Çavuşoğlu, “Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından desteklenen bir teşebbüs olan 30 Mart’ın ‘Sıfır Atık Günü’ olarak kutlanmasına yönelik bugünkü üst seviye aktiflik bir dönüm noktası olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, “Düşünce dünyamızı besleyen kaynaklar açısından da bir krizden bahsedebiliriz. Teknolojik ilerleme süratli fakat istikrarsız.” diyerek, dünya gençlerinin uygun eğitim fırsatları yahut gelecek perspektifinden mahrum olduğunu ve Suriyeli mülteci gençlerin yükseköğrenim kayıtlarının yarısının Türkiye’de yapıldığını söyledi.

BioNTech’in kurucuları Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in, “göçmenlerin global kamu faydasına nasıl katkıda bulunabileceğinin mükemmel örneği” olduklarını lisana getiren Çavuşoğlu, “Önümüzde karmaşık zorluklar var. Eğe

r ‘tek insanlık, tek dünya

‘ yaklaşımını benimsersek bu karmaşık meselelerin üstesinden gelebiliriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir