Bakan Dönmez duyurdu: Bir ilden daha petrol müjdesi gelebilir

Türkiye petrolde ve doğalgazda dışa bağımlılıktan kurtulmak için son yıllarda attığı adımların meyvelerini topluyor.

Başlatılan sondaj çalışmalarıyla birlikte yer altında kapalı kalmış zenginlikler gün yüzüne çıkarılıyor.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı

Fatih Dönmez

‘den yeni sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamalar geldi.

“Diyarbakır’dan yeni haber gelebilir”

24 TV’ye katılan Bakan Dönmez şu sözleri kullandı:

“Şırnak kırsalında, Adıyaman’da, Diyarbakır’da hala devam eden çalışmalarımız var. Diyarbakır’da aslında bir saha üzerine yoğunlaştık. Birinci denememizde de aslında sonuç aldık ancak çok sıkıntı bir coğrafyaydı ve heyelanlı bir bölgeydi. Sondaj yerini değiştirmek zorunda kaldık. Hasebiyle o yeni sondaj tamamlanınca tahminen oradan da bir haber gelebilir. Tarihiyle ilgili şu an bir şey demek sıkıntı. Buna benzeri çalışmalarımız devam ediyor.”

“Bu işin başı aramaktan geçiyor”

Sözlerine devam eden Bakan Dönmez şunları dedi:

“Geçtiğimiz yıl Çukurova’da Adana’da bir keşfimiz olmuştu. Onun da kalitesi hayli yüksekti. 36 civarındaydı. Oradan üretimlerimiz devam ediyor. Günlük üretimlerimiz bin varile yakın ancak rezervler çok yüksek değil. Aramak gerekiyor yani bu işin başı aramaktan geçiyor.”

“Türkiye’nin petrol tüketimi hayli yüksek”

Türkiye’nin petrol tüketimine dair açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez şöyle dedi:

    “Büyük bir ülkeyiz. 85 milyon insan yaşıyor. Turistler var konuklarımız var. Aslında baktığınızda bu ülke 100 milyon nüfusu besliyor denebilir. Endüstrimiz, ülkemiz gelişiyor. Münasebetiyle tüketimimiz epeyce yüksek. 850 bin varil civarında bir tüketimimiz var. Geçtiğimiz yılı biz günlük 80 bin varil ile kapatmıştık. Neredeyse yüzde 10’a yaklaşmıştık. İnşallah bu sahayı tam kapasiteye aldığımızda, buradan gelecek ölçüyle birlikte yüzde 20’leri geçmiş olacağız, 25’lere gerçek gitmiş olacağız. Bu çok değerli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir