Bakan Muş, Malezyalı mevkidaşı ile görüştü

Bakan Mehmet Muş, bakanlıkta Malezya Kıdemli Memleketler arası Ticaret ve Sanayi Bakanı Mohamed Azmin Ali ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Bakanların başkanlıklarında Ortak İktisat ve Ticaret Kurulunun birinci toplantısı yapıldı.

Sonrasında, iki ülke ortasında Hür Ticaret Muahedesi’ni Revize Eden 1 No’lu Protokol ile Ortak İktisat ve Ticaret Kurulu Toplantı Tutanağı İmza Merasimi gerçekleştirildi.

Muş, burada yaptığı konuşmada, açılacak yeni sayfanın temelini bugün prestijiyle revize ettikleri Türkiye Malezya Hür Ticaret Muahedesiyle attıklarını söyledi.

Malezya’nın ulaşılan 3,5 milyar dolarlık ikili ticaret hacmiyle Türkiye’nin Güney Doğu Asya’da önde gelen ticaret ortaklarından birisi olduğunu belirten Muş, “Bugün imzaladığımız revize protokolle halihazırda mal ticareti temelinde olan özgür ticaret mutabakatımızı hizmet ticareti ve yatırım bahislerinin dahil edilmesiyle çok daha kapsamlı hale getiriyoruz.” sözünü kullandı.

Bakan Muş, bugün iş insanları için ikili ticarette, mal, hizmet ve yatırımlarda hür bir ekonomik ortamı ilan ettiklerini lisana getirerek, bu gelişmeler ışığında revize mutabakatların Malezya ile ikili ekonomik bağların çeşitlendirilmesi ve daha ileri düzeye taşınması vizyonuna katkı sağlayarak, yeni global ekonomik dinamiklerin gereklerini layıkıyla karşılayacağına inandığını belirtti.

Bu doğrultuda yüksek katma pahalı hizmet dallarının gelişimine imkan tanıyacak, verimli uygulamalarla ekonomik öngörülebilirliği artırarak iki ülke ortasında ticareti ve yatırımı teşvik edecek bir paydaşlık modelini tesis ettiklerini bildiren Muş, “Bu mutabakatla Türkiye ve Malezya global iktisadın halihazırdaki kuvvetli iklimiyle iş birliklerini daha da güçlendirecek ve ticari münasebetlerini daha derin formda geliştirme imkanına kavuşacaktır. Mutabakatla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi ve kültürel bağlarımızı kalıcı ekonomik ilgilerle destekleme vizyonunun Malezya nezdinde bir defa daha teyit edildiği kanısındayım. Bu muahedenin iyi olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Muş, global iktisadın meşakkatli bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek, tek taraflı ticari korumacılık siyasetlerin artışı ve tesirinin azalmasına karşın hala varlığını sürdüren salgının global ticarette tüm dinamikleri derinden sarsarak yeni bir sürece girilmesine yol açtığını vurguladı.

“Malezya’nın süratli gelişimini yakından izliyoruz”

Tüm bunların yanı sıra yapısı prestijiyle bölgesel olmakla birlikte tesirleri bakımından global ölçekli siyasi tansiyonların mevcut istikrarsızlığı daha da artırdığını lisana getiren Muş, şunları kaydetti:

“Bu süreçte ekonomik bağlantılardaki kazan kazan ideolojisinin yok sayılmasının global ticarete ne üzere ziyanlar verebileceğini ve ticaret diplomasisinin değerini tekrar idrak ettik. Türkiye olarak bu süreçleri hakikat formda tahlil ederek hem dünya arz güvenliğini hem de özel kesimin önceliklerine yönelik kritik adımlara öncülük ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Bunun sonucunda ticaret diplomasisini faal ve verimli kullanımı sayesinde inşa edilen yeni iş birlikleri ve özel dalımızın yüksek uğraşlarıyla Türkiye’nin ihracatını 2021’de 225 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarttık. Mevcut global zorlukları aşabilmemizde ve ihracat rekorları kırabilmemizde geçmiş periyotta tesis ettiğimiz özgür ticaret mutabakatlarının bir çıpa misyonu gördüğüne ve süratle ileriye sıçrayabilmemizde değerli rol oynadığına inanıyorum.

Bugün revize ettiğiniz mutabakatın yürürlüğe girmesiyle hem Türkiye hem Malezya ticaretin ve yatırımların süratle gelişeceği rekabetçi bir yapıyı inşa edecek, global aksiliklere karşı hem ikili hem de çok taraflı bağlarını geliştirebilmek ismine güçlü bir çıpaya sahip olacaktır. Malezya iktisadının salgın sonrası yakaladığı güçlü büyüme ivmesiyle kısa müddette global alanda daha kıymetli bir oyuncu haline geldiğine şahit olduk. Malezya’nın bu süratli gelişimini yakından izliyoruz.

Önümüzdeki devirde revize mutabakatımızın yürürlüğe girmesi ve daha ağır temaslarla Türkiye Malezya mevcut muvaffakiyet öykülerinin göstergesi niteliğinde olacak iş birlikleri ve iştirakler kurulmasını heyecanla bekliyoruz. Revize mutabakatın iki ülkeye iyi olmasını temenni ediyorum.”

Mal ticareti gümrük vergisiz gerçekleşecek

Bakan Mohamed Azmin Ali’de imzalan mutabakatla mevcut hür ticaret mutabakatının kapsamının geliştirildiğini belirterek, yalnızca mal ticaretinde değil hizmetlerin, yatırım ve elektronik ticaretinde kapsam içine alındığını tabir etti.

Genişletilmiş mutabakatın sağlayacağı yararlara değinen Azmin Ali, mutabakatla birlikte Türkiye, Malezya ortasındaki mal ticaretinin gümrük vergisiz gerçekleşeceğini kaydett

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir