Başhekim yardımcısından skandal açıklama: 13 yaşında evlilik olabilir

Tüm Türkiye İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., 6 yaşında imam nikahıyla evlendirdiği ve cinsel istismara maruz kaldığı argümanlarını konuşurken İHH İnsani Yardım Vakfı Konya Vilayet Lideri ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal’dan reaksiyon çeken bir açıklama geldi.

“KENDİ İRADESİYLE EVLENEBİLİR”

Uysal, bir toplumsal medya kullanıcısının 6 yaşında evlendirildiği tez edilen H.K.G’nın ailesi için yaptığı, “Bir de aile bile 13 yaşında evliliği inkâr etmedi. Onlara nazaran olağan bir yaş bu. 6 yaştan başlayınca, beşerler oraya takıldı. Güya 13 yaş cürüm değil, istismar değil. Yani baştan beri cürüm itiraf edilmişti esasen. O savunmaların hepsi aidiyet refleksiydi, adalet talebi filan değil” paylaşımına cevap verdi.

Uysal paylaşımında 13 yaşında bir çocuğun baskı olmadan kendi isteğiyle evlenebileceğini ve o yaşta gayri yasal cinsellik yaşayanların olduğunu söz etti.

Uysal, “Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi Zira biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri legal cinsellik yaşayanlar artık var Gayri meşrusuna pürüz ol/a/mayıp yasal yolu kapatmak hangi mantık?” sözlerini kullandı.

“CİNSELLİK YAŞI ÇOK AŞAĞI İNDİ”

Uysal yaptığı bir öbür paylaşımda ise şu tabirlere yer verdi:

*Hemen şunu belirteyim Gazi devrinde bu hudut 14 idi. Birçok faktörün tesiriyle o vakte nazaran cinsellik yaşı çok aşağıya indi.

*Söylediklerim, edeple, ciddiyetle konuşulacak mevzular. Bunlardan pedofili çıkmaz. Yaş farkı talebi yok, iki genç, ehil iseler, zinasız yuva kurabilmeli”

PAYLAŞIMINA REAKSİYON YAĞDI

Hasan Hüseyin Uysal’ın paylaşımının altına birçok toplumsal medya kullanıcısı yaptığı yorumlarla reaksiyon gösterdi.

O reaksiyonlardan kimileri şu halde:

*Sanırım evliliği cinsellikten ibaret gördüğü için beyefendi bu türlü bir yorum yapmış. Yoksa 13 yaşında bir çocuğun evlilik sorumluluğunun altından kalkabileceğini düşünmek için insanın psikoloji-sosyoloji-fizyoloji-hayat gailesi-ev geçindirme vb. kavramlardan haberi olmaması lazım.

*Çocuk daha adet görmeye başlamamış, vücudu ne cinselliğe ne anne olup çocuk yetiştirmeye hazır.

*Yasalara nazaran marketten sigara almaya bile ehil görülmeyen bir çocuğa evlilik üzere bir kurumun sorumluluğunu yüklemekten bahsediyorsunuz farkında mısınız? Cinsellik mi yalnızca konu…

KADINLARI GİYSİLERİ ÜZERİNDEN GAYE ALMIŞTI

Daha evvel de bayanları giysileri üzerinden maksat almış ve büyük toplamıştı. Uysal, bayanlar hakkında şu tabirleri kullanmıştı:

*Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da bayan. Konya’da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun % 80’i açık tipler türedi.

*Bu teşhir, ‘beden görseli satma’ değil mi? Vücut satmaya giden yol, fa…. yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir