Biden’ın ‘çok gizli’ Kiev ziyaretine Rusya’dan dikkat çeken yorum: Her suçlu olay mahalline döner

Zaharova, başşehir Moskova’da gündemdeki hususlara dair haftalık basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “Putin’in, NATO ittifakının güçlenmesi için dünyadaki herkesten daha çok çalıştığı” tarafındaki açıklamasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Zaharova, bu açıklamanın “saçma” olduğunu belirtti.

Zaharova, Blinken’in “kötü” bir mizah anlayışına sahip olduğuna işaret ederek, “Bu, hastalıklı, saçma ve kusurlu bir niyet usulüdür. Dışişleri Bakanı bu halde düşünüyorsa, yönettiği bakanlık için korkulur.” halinde konuştu.

NATO’nun daima genişlediğine dikkati çeken Zaharova, şu halde devam etti:

“2022 yılına kadar Moskova mı NATO’yu genişletiyor idi? Rusya-NATO ortasındaki muahedenin bozulmasından biz mi hatalıyız? Batı bu muahedeyi bozdu. Biz mi tekrar hatalıyız? Bu halde saçmalık noktasına ulaşılabilir. Onlar, gezegenimizi saçma bir duruma zati getirdiler. Yıllar boyunca NATO, ittifak olarak daima genişledi. Biz bunun telaş verici olduğunu ve sonuçlarının olacağını daima lisana getirdik.”

“SUÇ İŞLEYEN HER VAKİT OLAY MAHALLİNE GELİR”

ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna’ya ziyaretini pahalandıran Zaharova, bu ziyaretin Ukrayna’da 2014 yılında Meydan olaylarının yıl dönümünde gerçekleştiğine dikkati çekti.

Zaharova, “Hem kriminologların hem de psikologların benzeri şeyler söylediğini hatırlamak âlâ olur: kabahat işleyen her vakit olay mahalline gelir.” halinde konuştu.

Biden’ın bu ziyaretle ABD’de gelecek yıl gerçekleşecek seçim kampanyasını başlattığına işaret eden Zaharova, “Biden’ın Kiev ve Varşova’daki açıklamalarında Ukrayna probleminin barış yoluyla tahlil konusuna yer verilmemesi, Washington’un Moskova ile tansiyonun derecesini artırma isteğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“RUSYA İLE ÇİN’İN GLOBAL GÜVENLİKLE İLGİLİ YAKLAŞIMLARI BİRBİRİNE YAKIN”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış Bağlantılar Kurulu Yöneticisi Vang Yi’nin başşehir Moskova’da bugün bir ortaya geldiğine dikkati çeken Zaharova, bu görüşmede Çin’in Ukrayna problemi tahliline ait planının ele alınmadığını söyledi.

Diğer yandan, Zaharova, Rusya ile Çin’in global güvenlik hususlarındaki yaklaşımlarının birbirine yakın olduğunu söyledi.

“AB, SİVİL MİSYON KONUSUNDA KURNAZLIK YAPIYOR”

Avrupa Birliği’nin (AB) Ermenistan’da sivil misyon kurma kararına değinen Zaharova, “Onlar sivil misyondan bahsederken, kurnazlık yapıyor, asıl tam gerçeği söylemiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Zaharova, Azerbaycan ile Ermenistan’a münasebetlerinin düzeltilmesi ile ilgili ortak çalışmaları başlatma davetinde bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Zaharova, Hollanda’nın, ülkedeki Rus diplomatlar sayısını kısıtlama, Romanya’nın da başşehir Bükreş’teki Rus kültür merkezini kapatma kararına karşılık vereceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir