Bosna Hersek İslam Birliği depremzedeler için 3,5 milyon avro yardım topladı

Bosna Hersek İslam Birliği öncülüğünde başlatılan kampanyada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde Türkiye ve Suriye’de ziyan görenler için 3,5 milyon avro bağış toplandı.

Saraybosna’daki Bosna Hersek İslam Birliği Riyaset binasında düzenlenen basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde ziyan görenler için yapılan insani yardım çalışmaları anlatıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Lideri Danışmanı Mustafa Prljaca, Türkiye’deki sarsıntıları haber alır almaz yardım için mescitlerde yardım kampanyası düzenlenmesine karar verildiğini belirterek, bunun da daha evvel eşi gibisi görülmemiş bir tertiple yapıldığını söyledi.

İnsanların yardım kampanyasına ağır ilgi gösterdiğini aktaran Prljaca, zelzeleden etkilenenlere yardım etmek vatandaşların için şuurlu halde hareket ettiğini lisana getirdi.

Mustafa Prljaca, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bosna Hersek’teki Türk kurumlarıyla toplanan fonların nasıl dağıtılacağı konusunda görüşmeler de yürüttükleri söz etti.

Bosna Hersek İslam Birliği Toplumsal İşler Daire Lideri İbrahim Malanovic ise Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde Türkiye ve Suriye’de ortaya çıkan durumdan hüzün duyduklarını vurguladı.

Deprem haberiyle birlikte acil toplandıklarını kaydeden Malanovic, İslam Birliği, alandaki tüm teşkilatıyla koordine olarak manevi, ailevi ve dostça bağlantılarla bağlı oldukları ve acılarında kendilerini unutmayan Türkiye ve Suriye halklarına yardım için seferber olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’teki yardım kuruluşu Merhamet Derneğinin 20 tırlık yardım konvoyunu Türkiye’ye gönderdiğini aktaran İbrahim Malanovic, yardım toplama çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Malanovic, İslam Birliği aracılığıyla 3,5 milyon avro yardım toplandığı bilgisini paylaşarak, takviye veren herkese teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir