Bursalı yemek sanayicilerinden tağşiş uyarısı!

BURSA (İGFA) – Kısa ismi BUYSAD olan Bursa Yemek Sanayicileri Derneği Lideri Coşkun Dönmez, toplum sıhhati için büyük bir tehdit oluşturan tağşişli eserlerle çaba edebilmek için devlet dayanağının çok değerli olduğunu söyledi.

Başkan Dönmez, çalışma ruhsatını “endüstriyel yemek üretimi” olarak almayan firmaların daha sıkı denetlenmesini ayrıyeten bu ruhsata sahip olmayan işletmelerden toplu yemek alınmamasını istedi.

Coşkun Dönmez, tehlike yahut kusurlar oluşmadan tedbir almanın, bunlar yapılmadığı için ortaya çıkan problemleri çözmekten çok daha kolay ve risksiz olduğunu belirterek, toplum sıhhatini ilgilendiren çalışmaların devlet tarafından şartsız desteklenmesi toplu yemek tüketen işletmelerin de dikkatli olması uyasında bulundu.

‘ENDÜSTRİYEL YEMEK RUHSATI’ NEDEN ÖNEMLİ

Başkan Dönmez, çalışma ruhsatını “endüstriyel yemek üretimi” olarak almayan tüm işletmelerin “merdiven altı” işletme olduğuna dikkati çekerek, “Çünkü ‘endüstriyel yemek üretimi’ ruhsatına sahip olan işletmelerin yerine getirmesi gereken kurallar var. Almaları gereken evraklar var. Kullandığı besinler, deterjan ve öbür paklık materyalleri ile ambalajlarda uyulması gerekli standartlar kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Üretim basamaklarında ve taşıma sırasında bir dizi hijyen ve sanitasyon kuralına uyulması zaruridir. Tüm işçi eğitimlere tabidir. Özetle bu ruhsata sahip olan işletmeler çiftlikten sofraya kadarki her kademe haberli ve habersiz denetlenirken öbür işletmeler denetlenmiyor” dedi.

Toplu yemek üretme işine soyunan lakin hiçbir denetine olmayan kimi lokantalardan sadece ucuz olduğu için tabildot yemek almayı tercih edenleri uyaran Dönmez, “Bu çok riskli. Zira hiçbir kontrole tabi değiller. Uygunsuz şartlarda üretim yapıp, uygunsuz ambalajlarda ve uygunsuz şartlarda yemek taşıyorlar. Kullandıkları besin hammaddelerinde tağşiş riski de var. Medyada neredeyse her gün toplu tüketilen besinlerden zehirlenen insanların haberlerine rastlıyoruz. Kimi hadiseler vefatla bile sonuçlanıyor. Bu nedenle diyoruz ki; işletme ruhsatını endüstriyel yemek işletmesi olarak almayan yerlerden asla toplu yemek satın almayın. Aksi halde sizin ve çalışanlarınızın sıhhatine ziyan gelebilir.” dedi.

Coşkun Dönmez, satın aldıkları menülerden en küçük kuşku duyanların kesinlikle akredite kurumlarda bu menüleri tahlil ettirmelerini konusunda da uyardı.

Bursa’da besin güvenliğine dikkat çekmek ve tüketicilerin inançlı besine ulaşması için BUYSAD’ın bir dizi eğitim, seminer, bilgilendirme toplantıları yaptığını söyleyen Dönmez, tüketicilerin de şuurlu halde alışveriş yapmalarını ve sıhhatlerine ehemmiyet vermelerini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir