CHP Keşan’dan ‘Can Atalay’ çağrısı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – CHP Keşan İlçe Lideri Anıl Çakır, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen hak ihlali kararını tanımayarak bir hukuk garabetine imza attığını öne sürdü. Lider Çakır, “Yargıtay eliyle yapılan açık bir hukuksuzluk örneğidir. Anayasal hatadır. Bu karar Anayasal nizama açık bir meydan okumadır. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir! Bizler hukukun üstünlüğüne inanalar olarak hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz!” dedi.

“KARAR HUKUK TARİHİMİZE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇMİŞTİR”

Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali kararı verildiğini hatırlatan CHP Keşan İlçe Lideri Anıl Çakır, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi kararına, münasebetiyle anayasaya ve hepimizin ortak toplum mukavelesine baş tuttuğunu argüman etti.

Verilen kararın Atalay hakkında olmadığını Türkiye’nin bir hukuk devleti olup olmadığı hakkında verildiğini söyleyen Lider Çakır, “Hukuk devleti tam manasıyla alt üst edilmiş durumdadır. Devlet, ne olursa olsun her şeyden evvel adaletli olmak demektir. Yargıtay’ın bugünkü utanç verici kararı adalet sisteminin iflas ettiğini ilan etmektir. Bu karar hukuk tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Bu karar Can Atalay hakkında değil, Türkiye’nin bir hukuk devleti olup olmadığı hakkında verilmiştir. Ve Yargıtay maalesef Türkiye’nin artık bir hukuk devleti olmadığını ilan etmiştir. Bir yüksek mahkeme o ülkenin bir öteki yüksek mahkemesi hakkında kabahat duyurusunda bulunuyorsa o ülkede artık hukuk nizamından bahsetmek de mümkün değildir” diye konuştu.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANANLAR OLARAK HUKUKSUZLUĞA GEÇİT VERMEYECEĞİZ!”

Verilen hak ihlali kararı tanımayarak hukuk garabetine imza atıldığını kaydeden Çakır, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi Milletvekili Can Atalay hakkında verilen hak ihlali kararını tanımayarak bir hukuk garabetine imza atmıştır. Bununla da yetinmemiş, kararı alan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da kabahat duyurusunda bulunmuştur. Kümeleşen, taraflaşan yargı adalet dağıtmıyor demektir. Yargı mensuplarının tek tarafı vardır, o da adalettir lakin görünen yargının adalet değil adaletsizlik dağıttığıdır. Ortada bir milletvekilini hürriyetinden mahrum bırakma hatası varken tüm bunların üzerine bir de yargı üyelerindeki çatışmanın alenen ortaya çıktığı ve yargıda muhakkak başlı siyasi odaklara bağlılık gözler önüne serilmiştir. Yargıtay eliyle yapılan açık bir hukuksuzluk örneğidir. Anayasal kabahattir. Bu karar Anayasal nizama açık bir meydan okumadır. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir! Bizler hukukun üstünlüğüne inananlar olarak hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz!” dedi.

“BU YARGIÇLAR KİMDEN CÜRET ALIYORLAR?”

Açıklamasında AK Partililere de seslenen İlçe Lideri Çakır, şu sorulara cevap aradı:

“Ey AKP’LİLER! Siz değil miydiniz “Türkiye’yi insan haklarında, demokraside ileriye taşıyacağız” diyenler? Siz değil miydiniz “Türkiye Yüzyılını yaşatacağız” diyenler? Siz değil miydiniz “3 Y ile gayret edeceğiz” diyenler? Pekala, siz niçin bu karara karşı dünden beri bir ses çıkarmıyorsunuz? Bir de evvelki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı, dün AKP’li Cumhurbaşkanı çıkıp bu kararı olumlu bulduğunu, desteklediğini söylüyor. Ne olacak artık? Bu kararda Meclis’e rota çizilmeye çalışılıyor, ayar verilmeye çalışılıyor. Ulusal egemenliğin yegâne adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi değil mi? Bu yargıçların asli vazifesi milletin iradesiyle bu Meclis’ten çıkan kanunları uygulamak değil mi? Bu Anayasa’ya uymak değil mi? Pekala, bu yargıçlar kimden yürek alıyorlar da ülkemizin hukuk geçmişine bu türlü kara lekeler düşürüyorlar?”

CHP Keşan İlçe Lideri Anıl Çakır, “Milletimize çok büyük bir vazife düşüyor” diyerek, “Millet olarak demokrasinin ve adaletin tarafı olmak zorundayız. Açık davette bulunuyorum: Can Atalay’ı bir an evvel hür bırakın, ülkemize ve hukuka kara leke sürmeyin!” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir