Ciğer söktüren zam haberi

Edirne’de fiyatı artmasıyla daima gündeme gelen meşhur tava ciğerine 120 lira tavan fiyat uygulaması getirildi. ​Edirne’de gastronomi turizmin başlamasını sağlayan meşhur tava ciğerinin son aylarda artan fiyatı, ciğerciler ve onların kayıtlı olduğu odalar ortasında tartışma konusu oldu.

Kentte iki kurum da talebi geri çevirip tarifelere artırım yapmadı. Bunun üzerine birtakım ciğerciler, fiyat tarifelerinde olmamasına karşın ciğerin porsiyonunu tarifede yazan 75 lira yerine 90 liradan satmaya başladı. Yaklaşık 3 aydır artırım isteyen ciğercilere, geçen hafta Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden artırım kararı çıktı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, bağlı bulunduğu ciğercilere 120 lira tavan fiyatı uygulamasıyla tarife belirlerken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de 75 liradan satılan ciğerin porsiyonunu tıpkı tarifeden 120 liraya yükseltti.

120 lira tavan fiyat belirlendi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Sezai Irmak, kentin meşhur ciğerine 120 lira tavan fiyatı belirlediklerini belirterek, “Edirne ciğerinin fiyatı diye bir şey yok. Bunun ismini yanlışsız koyalım. Ciğeri tek başlık altında toplayamayız. Ciğercinin bir tanesi var; önüme koyduğu masa, tabak, çatal, sunum, dükkânın ferahlığı, 50 kişilik bir salona 10 tane işçi koymuş. Başkası 20 metrekare yer, 1 kişi ile çeviriyor. Konuk geldiğinde beşerler yeterli yerlere gitmeye bakıyor. Kalite olarak hepsi tıpkı. Bütün ciğerciler ‘A kalite’ iş yapıyor. Edirne’de berbat ciğer yapan bir ciğerci yok. Lakin tavan fiyat belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum ve tavan fiyatı verdik. Ancak kimi ciğerciler, küçük dükkânı olanlar 90 TL’ye, 80 TL’ye satar. Buna hiçbir itirazımız olmaz, kızmayız da. Herkes istediği fiyattan satabilir, özgür piyasa iktisadı. Bu yüzden ciğere ve köfteye en yüksek fiyatı, tavan fiyat olarak belirledik ve ilgili meslek komitemizden, idaremizden, meclisimizden geçti” dedi.

‘Bunların hepsi konsept’

Kentte ciğerin porsiyon tavan fiyatının 120 lira olduğunu ama 80 liraya da satıldığını belirten Irmak, “Ciğerin tavan fiyatı 120 TL ancak 90 TL’ye, 80 TL’ye de satan var. Herkes bütçesine uygun yerde ciğeri tüketebilir. Ciğer için fazla bir fiyat değil. Bundan 30 yıl evvel ciğer, et olarak tezgahta satılamayacak, sakatat tabir edilen bir eserdi. Etin kilosu 10 TL iken ciğerin kilosu 5 TL idi. Fakat artık etin kilosu 200 TL, ciğerin kilosu 250 TL oldu. Ciğercilerin maliyetlerini ilgili meslek komitesi düşündü. Yalnızca buna endekslememek lazım. Sunum, dükkana yapılan yatırım; bunların hepsi bir konsept. O konsepte bu parayı veriyoruz. Bir konuğumuz geldiğinde en güzel yerde ağırlamak istiyoruz. 3 masalı bir esnaf ciğercisine konuk götüremeyiz. Onun için tavan fiyatı belirledik. Alt fiyat kullanacaklara hürmetimiz sonsuz. İstedikleri fiyattan satabilirler” diye konuştu.

‘120 lira yapmaya utanıyorum’

Edirneli ciğerci esnafı Erdal Akgün, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1 porsiyon ciğer için 120 TL fiyat verdiğini belirterek, “Biz 1 ay evvel 95 TL yapmıştık. Şu anda 95 TL’den devam ediyoruz. 120 TL yapmaya da gönlümüz razı değil. Bir manada da 120 TL yapmaya utanıyorum. Direnebildiğimiz kadar direneceğiz. Elektrik parası, bu işletmeleri çökertmiş durumda. Doğal gaz ve elektrik, esnafın canını yakıyor. Ayakta durmak mümkün değil. Girdiler kıymetlendi. 1 tane personelin maliyeti, yemesi, içmesi 16-17 bin TL. Biz, çalışanımızdan hiçbir şeyi esirgemiyoruz, kendimizden ayırmıyoruz. Bu türlü de olunca maliyetler artıyor. Bu iş güzele gitmiyor” tabirlerini kullandı.

‘Maliyetimiz yükseldi’

Ciğerci esnafı Uğurcan İmrak da kendilerinin şimdi artırımlı tarifeye geçmediklerini belirterek, “Bizde ciğer fiyatı şu anda 75 TL. Daha artırım yapmadık. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası artırım ile ilgili bir karar aldı ve 120 TL olarak çıktı. Lokantacılar Odası kararını aldı, tarifemizin matbaadan çıkmasını bekliyoruz. Yeni tarifeye nazaran; bizim de bağlı olduğumuz oda, Edirne Lokantacılar Odası, ciğerin porsiyonuna 120 TL olarak karar vermiş. Artık Edirne ciğerini bütün dünya tanıyor. Sanırım arz talep sıkıntısı. Talep olunca arza geldiğimizde fiyatları biraz değiştiriyor olabilir. Yurt dışından ve yurt içinden gelen yerli ve yabancı turist sayılarının artması, bundan ötürü talep olduğu için fiyatlar genelde bu türlü olmuyor mu? Bizim maliyetimiz yükseldiği için artırım talebinde bulunuyoruz. O yüzden fiyatlar buraya çıktı. Tarife çıktıkça bizim aldığımız eserlere de artırım geliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir