Cumhurbaşkanlığı ‘Sosyal politikalarda 7 bölge 7 il’ toplantısının 5’incisi Edirne’de başladı

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Şurası tarafından vatandaşların ve mahallî aktörlerin problemlerini yerinde dinleyerek geleceğe yönelik toplumsal siyaset stratejilerinin geliştirilmesi emeliyle şura toplantılarının 7 bölgede belirlenen 7 vilayette yapılması kararlaştırıldı. Bölgelerdeki bu vilayetler, Mardin, Konya, Artvin, Van, Edirne, Hatay ve İzmir olarak belirlendi. Konsey, toplantıların beşincisini bugün Edirne’de gerçekleştirdi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda dezavantajlı kümelerin temsilcileri, toplumsal alanda çalışma gösteren kuruluşlar, odalar ve borsalar ile ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin görüşleri alındı. Toplantının akabinde Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Konseyi Başkanvekili Prof.Dr. Vedat Işıkhan ve Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık basın toplantısı yaptı.

‘ÖNEMLİ BİLGİLER ELDE ETTİK’

Sosyal Siyasetler Heyeti Başkanvekili Işıkhan, toplantıda Edirne’ye mahsus çok kıymetli problemleri ve toplumsal sorunları ele alma fırsatlarının oluştuğunu söyledi. Son 20 yılda hayata geçirilen toplumsal siyaset uygulamalarına dikkat çeken Işıkhan, “Hükümetlerimiz son 20 yıldır toplumsal siyasetler alanında çok değerli uygulamaları hayata geçirmiş durumda. Burada toplumsal siyasetlerimizin temelinde hak temelli uygulamalar kelam konusu. Bilhassa büyümeden elde ettiğimiz gelirle dezavantajlı kümelerin temel muhtaçlıklarının karşılanması, gelirin adaletli bir halde dağıtılması konusunda toplumsal siyasetlerin ve toplumsal yardımların çok kıymetli rolleri bulunmaktadır. Biz de planladığımız doğrultuda 7 bölge 7 vilayet kapsamında şu an Edirne’deki toplantımızı tamamlamış durumdayız. Değerli datalar elde ettik. Bizler de heyet olarak Ankara’ya döndüğümüzde bunu rapor haline getirip, siyaset safhasına dönüştürüp sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz” dedi.

‘GENEL BİR KIYMETLENDİRME YAPMA FIRSATI BULDUK’

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da, toplantının hayli verimli geçtiğini belirtti. Kırbıyık, “Bugün burada dezavantajlı kümelerin temsilcileri, toplumsal alanda çalışma gösteren kuruluşlarımız, odalarımız, borsalarımız, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız ile üniversitemizin iştirakiyle vilayetimize dair genel bir kıymetlendirme yapma fırsatı bulduk. Epey verimli bir toplantı olduğunu söz edebilirim” diye konuştu.

Kurul 26 Ekim Çarşamba gününe kadar kentte sivil toplum kuruluşları, odalar, borsalar ve kurumları ziyaret ederek bilgi alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir