Davutoğlu: Aile yapımıza zarar verecek olan; kadını veya çocuğu koruyan sözleşmeler değil, iktidarı destekleyen televizyon kanallarının sabah yayınlarıdır

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, “Aile yapımıza ziyan verecek olan, bayanı koruyan yahut çocuğu koruyan mukaveleler değil. Bu iktidarı destekleyen birtakım televizyon kanallarının sabah yayınlarıdır. Birtakım kanalların bayan onurunu ayaklar altına alan ve aile yapımızı yerle bir eden yayınlarıdır. Onlara ‘dur’ demeyeceksiniz bir kontrat metni üzerinde büyük bir toplumsal çatışma doğuracaksınız” dedi.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Bayan Siyasetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Kadın Siyasetlerinde Gelecek Modeli: Acil Hareket, Kalıcı Vizyon Planı’ programına katıldı.

“Kadına karşı şiddette odunsuz olmamız lazım”

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kadına karşı şiddet en vahim insanlık kabahatidir. Bayana karşı şiddette odunsuz olmamız lazım” sözlerini kullanan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu devirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) önüne gelen iki davayı aktardı.

Davutoğlu, “2009 yılında Dışişleri Bakanı olduğumda önüme birçok evrak geldi. Benim için ikisi çok değerliydi. Birisi, bir akademisyenin 2022 yılında yazdığı bir makale hasebiyle AİHM, Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti. Adalet Bakanlığı, benim imzalamam ve AİHM’e göndermek üzere bir savunma yazmamı istedi. Fikirleri hasebiyle cezalandırılmak istenen bir akademisyene savunma yazmayacağımı söyledim. Bunda sonra da AİHM’den gelen fikir özgürlüğünü ihlal konusunda hiçbir davada savunma yazmayacağımızı söyledim. Türkiye, fikri hasebiyle bir akademisyeni cezalandıran ülke olamaz. İkinci dava ise Nahide Opuz davası. Önüme geldiğinde utanç duydum. 1999-2000 yılında başlayan bir süreç. Tekraren ‘Beni koruyun, beni öldürecekler’ diye şikâyette bulunuyor. Yetkili merciler harekete geçmiyor ve annesi hayatını kaybediyor, o da hücuma maruz kalıyor. Bunun üzerine AİHM’e başvuruyor. Dış İşleri Bakanı olduğumda bu önüme geldi. Dedim ki; Türkiye bayanı koruyamayan, Türkiye Cumhuriyeti bayanı koruyamayan bir ülke statüsüyle ceza yiyemez. Bunun üzerine bunu bir onur problemi yaptık” ifadelerini kullandı.  


Davutoğlu: Bayana karşı şiddet en vahim insanlık suçudur

“Kadına karşı şiddet konusunda hangi mukavele nerede çıkmış olursa olsun hepsinin altına imza atarım”

Türkiye’nin Avrupa Birliği Kurulu Bakanlar Komitesi başkanlığını devraldığı sürece değinen Davutoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“O sırada hoş bir tesadüf Avrupa Birliği Kurulu Bakanlar Komitesi başkanlığını devraldım. Yani AB Konseyi’nin 47 ülkesinin başkanlığı bize geçti. Altı ay başkanlık yaptım ve dedim ki o sırada bayana ve aile içi şiddetle çaba konvansiyonu mukavelesi çalışması yürüyordu. ‘Bu çalışmaları hızlandıracaksınız ve bizim periyotta bitecek’ dedim. Bu çalışmaya birinci imzayı Dış İşleri Bakanı olarak ben attım. Daha sonra hepinizin de bildiği üzere sadece bunun için AB Kurulu Bakanlar Komitesi’ni İstanbul’da topladım ve İstanbul Kontratı olarak bilinen kontrata birinci imzayı biz attık ülke olarak. Daha sonra TBMM’de de tam bir mutabakatla geçti. Bugünkü sayın cumhurbaşkanı o vakit başbakanımızdı. Bu kontrata imza atmak münasebetiyle her yerde gururla bahsetti. Ana muhalefet partisi CHP ve bütün partiler tam bir mutabakatla imza attılar ve yürürlüğe girdi. Daha sonra işte muhakkak telaşlarla muhakkak şeyler gündeme geldi. O vakit da uyardım her vakit söyledim. Üzerime çok geldiler, şahsen bana karşı tahrik ettiler. Tekrar söylüyorum bayana karşı şiddet konusunda hangi mukavele nerede çıkmış olursa olsun hepsinin altına imza atarım; bir daha atarım bir daha atarım.”

Davutoğlu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ile ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye Cumhuriyeti bayanı korumayan devlet durumunda bırakılamaz. O sebeple biz İstanbul Mukavelesi ile onu öne aldık, hızlandırdık. Şahsen takip ettim hızlandırdık ve Türkiye’de o vakit bilmiyorlar mıydı bu hususları? Herkes biliyordu ve buradan hareketle güya bayanı korumakla aileyi korumak ortasında bir tercih yapmak zorundaymışız üzere bu kontrat olursa ailemiz ziyan görür dediler. Hayır asla aile yapımıza ziyan verecek olan bayanı koruyan yahut çocuğu koruyan mukaveleler değil. Bu iktidarı destekleyen birtakım televizyon kanallarının sabah yayınlarıdır. Kimi kanalların bayan onurunu ayaklar altına alan ve aile yapımızı yerle bir eden yayınlarıdır. Onlara ‘Dur’ demeyeceksiniz bir mukavele metni üzerinde büyük bir toplumsal çatışma doğuracaksınız. On yıl bu mukavelenin sahibi olmakla övünecek Cumhurbaşkanı, sonra bir gün ‘Meğer bu ziyan veriyormuş’ diyerek bundan vazgeçecek. Bu türlü bir devlet anlayışı olmaz.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir