Denetim firmasından Kızılay raporu: Hesap bakiyeleri doğrulanamadı

Maraş merkezli sarsıntıların akabinde, deposundaki 2 binden fazla çadırı bölgeye göndermeyip Ahbap Derneği’ne satan Kızılay’a yönelik tenkitler sürüyor. Kızılay’ın hesaplarını inceleyen bağımsız kontrol firması ise kuruma ‘sınırlı olumlu görüş’ notu verdi. Grant Thornton firması ‘sınırlı olumlu görüş’ notunun desteklerini ve eksiklikleri teker teker Türkiye Kızılay Derneği’ne bildirdi.

14 Nisan 2022 tarihli bağımsız kontrol raporu, 2020 ve 2021 yılını inceliyor. Rapor; 2021 yılı hasılatı 8 milyar lirayı aşan bunun değerli kısmını bağışlardan karşılayan Kızılay’ın birtakım hususlarda milletlerarası standartları uygulamadığına işaret ediyor.

Euronews’un aktardığına nazaran, ‘sınırlı olumlu görüş’ün en kıymetli sebeplerinden birisi Kızılay ile Şube Başkanlıkları ortasındaki mali ilgiler. Buna nazaran 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle net defter pahaları toplamı 1 milyar 535 milyon olan arsa ve binaların kiraya verilmesi süreçleri Şube Başkanlıkları’na devredilmiş durumda.

Yönetmelikler gereği Şube Başkanlıkları bu arsa ve binalardan elde ettiği kira gelirlerinin bir kısmını Dernek’e aktarması gerekiyor. Fakat bu kira gelirleri kontrol prosedürleri ile doğrulanamadı. Bu yüzden 31 Aralık 2021 itibariyle Şube Başkanlıkları’ndan elde edilen 55,3 milyon lira kira gelirine ait bağımsız kontrol firması bir görüş oluşturamadı.

1.7 MİLYONLUK BAKİYEYE AİT GÖRÜŞ OLUŞTURULAMADI

Rapordaki en değerli bulgulardan birisi de “Dernek’in Şube Başkanlıkları ile olan süreç ve cari hesap bakiyelerinin doğrulanamaması” oldu. Hesapların işleyişi ve tabiatı sebebiyle Şube Başkanlıkları ile olan kira gelirleri dışındaki kar yahut ziyan tablosunda yer alan süreçler de raporda sunulamadı. Bu nedenle denetçi bu hususta bir görüş oluşturamadı. Dernek’in özkaynaktan hisse alma formülü ile kıymetlenen yatırım olarak muhasebeleştirdiği Emek İnşaat’a ilişkin Memleketler arası Finansal Raporlama Standartları’na uygun olarak hazırlanmış finansal tablolar da bulunamadı. Bağımsız denetçi bundan ötürü yatırım sunulan 1 milyon 750 bin bakiyeye ilişkin görüş oluşturamadı.

ARSALARIN DEĞERLENDİRMESİNDE DE SORUN BULUNDU

Bağımsız kontrol firması Kızılay’ın sahip olduğu arsa ve binaların değerlemesinde de sorun buldu. Kızılay’ın sunduğu finansal tablolarda “Maddi Duran Varlıklar” ve “Yatırım Hedefli Gayrimenkuller” içerisinde raporlanan arsa ve binaların pahası 31 Aralık 2021 itibariyle 2 milyar 672 milyar lira olarak gösterildi. Fakat rapora nazaran Kızılay Memleketler arası Muhasebe Standardı’nın gerektirdiği biçimde tüm gayrimenkulleri için bir değerleme çalışması yapmadı.

Kamu Nezareti, Muhasebe ve Kontrol Standartları Kurumu’nun paylaştığı Türkiye Kontrol Standartları’na nazaran denetçiler şu durumlarda hudutlu olumlu görüş veriyor:

· Kâfi ve uygun kontrol ispatı elde etmiş olan denetçi, yanlışlıkların tek başına yahut toplu olarak değerli olduğu fakat finansal tablolarda yaygın olmadığı sonucuna varırsa veya

· Görüşüne destek teşkil edecek kâfi ve uygun kontrol delili elde edememekle birlikte -varsa- tespit edilmemiş yanlışlıkların finansal tablolar üzerindeki olası tesirlerinin kıymetli olabileceği fakat yaygın olmayabileceği sonucuna varırsa. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir