Depremde Ahbap’a 46 milyon TL’lik çadır satmıştı! Kızılay skandalı böyle savundu

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgedeki ‘yetersizliğiyle’ tenkitlerin maksadında olan Kızılay’ın, zelzelenin üçüncü gününde Ahbap Derneği’ne 46 milyon lira karşılığında çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Açıklama yapan Ahbap ve Kızılay da bu istikametteki haberleri doğruladı.

Depremin üçüncü gününde çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay yansıların odağındayken, Kızılay’ın lideri Kerem Kınık’tan açıklama geldi.

Twitter’da yaptığı açıklamayı reaksiyonlardan çekindiği için yorumlara da kapatan Kınık, şunları yazdı:
Kızılay Çadır, Türkiye Kızılay Cemiyeti’nin bir iştirakidir ve 12 ay kesintisiz üretim yapan dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden biridir.

Öncelikle Kızılayın TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) çerçevesinde belirlenen minimum çadır stok düzeyini garanti eder.

Ayrıca, barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen vakitte imal eder.

Sağlık Bakanlığı, Ulusal Savunma Bakanlığı üzere kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve öbür milletlerarası kuruluşların taleplerini üretir.

Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılay’a aktarır, Kızılay da afetler için gerekli olan çadır ve sair insani yardım gereçlerini ürettirerek depolar ve muhtaçlık anında vatandaşlarımıza fiyatsız dağıtır.

KIZILAY-AHBAP İŞBİRLİĞİ

Ahbap Derneği de Kızılay’ın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin birinci günlerinde Kızılay Çadır’dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevkedip depremzedelerin hizmetine sunmuştur.

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ’de Ahbap derneğinden aldığı kaynağı çadır hammadde tedariği için ayırmış ve üretilecek çadırları da Kızılay aracılığı ile fiyatsız olarak depremzedelerin istifadesi için planlamıştır.

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ gerek günlük 1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurt içi fason imalat ile AFAD’a barınma takviyesi vermeye devam etmektedir.

*Ahbap ve Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini tez eden ise ya sıkıntıyı anlamamış ya da makus niyetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir