Ekonomik kriz telefon fiyatlarını da vurdu: İkinci el telefonlarda 3 sorgulamaya dikkat!

Son günlerde dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle sıfır telefon piyasası da yükselmiş durumda. Pandemiye bağlı olarak tedarik sorunu nedeniyle sıfır cep telefonu fiyatları cep yakarken, ikinci el telefonlara ilgi arttı.

Yurttaşın ikinci el telefon alırken dikkat etmesi gereken konulara değinen esnaf Seyfettin Ballı, 10 yıla aşkın telefon satışı yaptığını belirterek, ikinci el telefon alırken müşteriyle karşılıklı inanç duyulması gerektiğini söyledi.

Ballı, “İkinci el telefon aldığımızda kesinlikle telefonun kutu, fatura ve aksesuarlarının tam olmasına dikkat ediyoruz. Bilhassa IMEI numarasının sorgulamasını yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’nun (BTK) kendi sisteminden telefonun geçmişini sorguluyoruz. Rastgele kayıp ve çalıntı ihtimali olduğu vakit katiyetle telefonu almıyoruz. Mümkünse emniyete ‘bu aygıt kayıp’ diye bildirimde bulunuyoruz” dedi.

“İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN 3 SORGULAMA ÖNEMLİ”

İkinci el telefon alırken 3 sorgulamanın kıymetli olduğunun altını çizen Ballı, “Müşteriler 2’nci el telefon alışverişi yaptığında kesinlikle güvendiği şahıslardan alsınlar. Mutlaka telefonun kutusundaki IMEI ile faturadaki IMEI’nin eşleştiğine dikkat etmeli. Birebir vakitte telefondan IMEI sorgulamasını da yapmalıdırlar. Bu üç kesimin birbiriyle uyumlu olması gerek. Bir başka bahis da telefon kasasının, ekranının sağlamlığına dikkat etmeli” diye uyardı.

“GEREĞİNDEN FAZLA GÜÇ PATLAMAYA SEBEBİYET VERİYOR”

Öte yandan, son günlerde telefon bataryalarının patlamasına neden olan ögelere değinen Ballı, “Telefon bataryalarında son vakitlerde sıcaklıkların tesiriyle patlamalar meydana geliyor. Fizikî olarak batarya şişmiş ve bariz görünüyorsa, direkt tamir yapıp o halde müşteriye sunuyoruz. Batarya patlamaları genelde telefonun şarjda sıklıkla kullanılması sonucu meydana geliyor. Kullanıcılar bataryalarda şişkinlik hissettikleri an telefonu şarjdan çekmeli.

Batarya şayet telefondan ayrılıyor ise ayırtıp o halde teknik servise başvurmalı. Orjinal olmayan şarj makinesi ve bataryalar, telefona gereğinden fazla güç uygulanması üzere aksiyonlar, bataryanın şişmesine sebebiyet veriyor. Bu tıp uygulamaların sonucunda batarya patlaması meydana geliyor” Tabirlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir