Erkan Baş: İttifakımız desteklerse Kılıçdaroğlu açık ara farkla kazanır

Türkiye Emekçi Partisi Genel Lideri Erkan Baş, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına tek adayla çıkılması gerektiğini ve birinci çeşitte seçimin kazanılması gerektiğini söyledi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir yıpratma siyaseti uygulandığını söyleyen Baş, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın da desteklemesi durumunda Kılıçdaroğlu’nun açık orta farkla seçimi kazanacağını söz etti.

‘KAZANACAK ADAY VURGUSUNU HAKİKAT BULMUYORUM’

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’e konuşan Baş’ın röportajından bir kısım şöyle:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını nasıl karşıladınız?

Memlekete de ittifaka da güzel olsun. En kuvvetli adaylardan biri olarak ismi öne çıkıyordu. Bir yıpratma siyaseti uygulandığı açık.

‘Kazanacak aday’ vurgusu açısından mı diyorsunuz?

Kazanacak aday vurgusunu hiç gerçek bulmuyorum. Siyasette bu türlü bir şey olmaz. Siyaset sav işi. Kemal beyin kimliğiyle ilgili tartışmalar yapılıyorsa bunu hiç yanlışsız bulmuyorum. ‘Bir Alevi Türkiye’de Cumhurbaşkanı olamaz’ kabul edilebilir bir yaklaşım değil.

Kemal beyin adaylığını destekleyecek misiniz?

Başından beri bir eğilimimiz var. Bu da, ortak adayla bu işi bitirmek. Yurttaş buluşmalarında temel sorumuz şuydu: ‘Dünya tarihinin tahminen de en makûs iktidarlarından biri, 20 yıldır kazanıyorsa muhalefet bir yerde eksik yapıyor. Bunları tespit edelim ve bunları bir daha yapmayalım’ Bu soruya cevap arıyorduk. 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde şöyle düşünülmüştü; birinci tıpta ne kadar çok aday çıkarsa o kadar yeterli olur, böylelikle seçim ikinci tipe kalır. İkinci cinste da birinci çeşitte en yüksek oy alan muhalefet adayında birleşilir ve seçimi kazanırız. Ancak hesap etmediğimiz bir şey oydu, alana çıktığımızda muhalefetin tüm adayları için söylüyorum, Demirtaş istisna, o cezaevindeydi. Birbirlerinden oy almaya odaklandı. Bunun sonucunda Erdoğan kazandı. O vakit şunu yapmalıyız. ‘İkinci cinste da oy verebileceğimiz adaya birinci çeşitte oyu verelim, bitirelim bu işi’. Farklılıklarımızı değil iştiraklerimizi öne çıkartalım. Bunun etrafında birinci tıpta tek adayla yüzde 60’lara varan yüzde 70’leri hedefleyen bir ağır yenilgiyi Erdoğan’a yaşatabiliriz. Buradaki tek şart şu: muhalefetin rastgele bir ögesinin dayatmacı, başkalarına kapalı olmaması gerekir. Hepimiz ismine bir süreç yönetilecekse en azından bir açık kapı siyaseti izlemek, tartışmak, konuşmak lazım. Bu yapıldığında ortak akıl genişletilebilir.

‘AÇIK ORTA İLE KAZANIRIZ’

İttifakınız desteklerse sonuç ne olur?

Açık orta ile kazanırız. Bir periyodun kapandığı duygusu hakim hale gelirse güç artacaktır. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı sırasında en düşük katılma oranının olduğu seçimlerinden birini yaşadık. Seçmende ‘Zaten kazanamayız, kazansak da bir şey olmaz’ duygusu oldu. O seçimde bile iştirak yüksek olsa Erdoğan birinci tıpta kazanamayabilirdi. Artık seçime iştirakin artacağını, temel olarak da muhalif seçmenin seçime katılacağını sanıyorum. Ancak daima şu ihtiyatı koyuyorum; Erdoğan bir ittifak bozma ustasıdır. Erdoğan’ın kimyasını, 2018 seçimi bittiği günden bu yana karşısında oluşan toplum ittifakını dağıtamaması, bozdu. Örneğin partiler ortası ittifak oluşmuyor fakat toplumda ittifak oluşuyor. Ortada bir yurttaş dayanışması var. Ortaklaşabilirsek bu işi bitiririz.

Demirtaş’ın Akşener’e mektubuna ne dersiniz?

Demirtaş zati yetenekli bir siyasetçi idi. Cezaevine girdikten sonra kendisini tabir edebilme gücü artı. Hem kararlı hem de nazik biçimde durumu tüm çıplaklığıyla ortaya koymuş. Anlaşıp anlaşamamak öbür bir şeydir siyasette. Lakin konuşmayacaksak da Demirtaş’ın sorduğu soru değerli, ne yapacağız? Çok değerli buluyorum.

‘ALTILI MASA DEVLETİN SİGORTASI, BİZ YURTTAŞIN SİGORTASIYIZ’

Siz ‘hesaplaşma’ diyorsunuz, Kemal beyefendi helalleşme…

Helalleşmeden ‘üzerini örtelim’, ‘geçmişte yaptıklarımızı unutalım’ ise itiraz ederim. Bunda çok netim, ortada bir kabahat varsa bunun cezası olmalı. Topluma, ülkeye karşı işlenmiş hatalar var. Biz bunların üzerinin örtülmesini engelleyeceğiz. Altılı masa devletin sigortası, yani ‘devlet bozuldu’ onu tekrar inşa edecekler, temel savları bu. Biz ise yurttaşın sigortasıyız. Bu ortada her vakit bir tansiyon olur. Önümüzdeki devir ana muhalefet olmaya adayız. İktidarın değişmesi tüm meselelerin tahlili manasına gelmiyor. Biz bunların tahlili için zorlayıcı, tıpkı vakitte meselelerin üzerinin örtülmesini de engelleyici bir kuvvet olacağız. Başarabilirsek TİP bu seçimlerden Türkiye’nin kırmızı çizgisi olarak çıkacak. Tüm yurttaşların üzerinde ortaklaştığı temel unsurlarda esnemeye örnek vermeyeceğiz.

‘BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNDEN BİRİSİ LİSTEMİZDE OLACAK’

Adaylarınız ortasında tanıdık yüzler görecek miyiz?

Listelerimizde mücadeleci olmayan kimse yer almayacak. İstanbul ikinci bölgede Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerden biri listemizde olacak. Çanakkale’de Kaz dağlarında uğraş veren bir adayımız olacak. Karadeniz’de deresine sahip çıkan köylü bir yurttaşımızı, Manisa’da bir maden personelini aday göstereceğiz. Bu türlü bir model geliştireceğiz.

‘İDEOLOJİLER BİTTİ DİYENLERİN HEPSİ SAĞCI’

İdeolojik bir partisiniz, sağ sol bitti mi?

‘Sağ sol bitti, ideolojiler bitti’ diyenlerin hepsi sağcı. Daima onlar söylüyor. Tahminen istisnası vardır. Siyaset, ideoloji tartışmalarında benim iki takıntım var. Biri ‘sağ sol bitti’ sorunu. Bir de sağcıların sola akıl vermesi. Buz üzere sağcı fakat ‘Sol şunu yapmalı’ siz duyuyor musunuz ‘Milliyetçiler, dinciler şöyle yapmalı’ Herkes kendi işini yapsın.

Millet İttifakı’nı nereye konumlandırıyorsunuz?

En solunda CHP’nin olduğu ancak CHP’nin de bizim sağımızda durduğu bir gerçek.

Dört vekil tıpkı meskeni kullanıyorsunuz. Kira ne kadar, mesken nerede, kirayı dörde mi bölüyorsunuz?

Haftada 2, 3 gün kalıyoruz. 2500 TL kirası. Meclis’e yakın. Üç artı bir. Üç ayda bir maaş aldığımız için daima biri ödüyor. Başta otellerde kalıyorduk, masraf artıyordu. O yüzden mesken tuttuk.

RÖPORTAJIN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir