Fahrettin Altun: Şiddeti normalleştirici, meşrulaştırıcı, hafifleştirici bütün yayınlar ötekileştirilmeli

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, “Şiddeti normalleştirici, meşrulaştırıcı, hafifleştirici bütün yayınlar çok açık ve net biçimde ötekileştirilmeli, kriminalize edilmelidir, etiketlenmeli ve yaftalanmalıdır. Bu manada bir ortak kültür geliştirilmelidir. Zira şiddeti büyüten ögelerden bir tanesi de tahminen çok üzerinde durmadığımız, tartışmadığımız sorunlardan biri de budur, şiddeti normalleştirici, hafifleştirici yayınlar” dedi. 

Altun, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğündeki AAtölye’de düzenlenen ‘Medyada Bayan Olmak Paneli’nde konuştu. Meselenin, medya kesiminde bayan istihdamı ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesi ile yayın içeriklerinde bayan temsili olduğunu söyleyen Altun, programın tanıtım afişinde yer alan Halide Edip Adıvar üzere, tarihte sanattan edebiyata, medyadan siyasete kadar farklı alanlarda büyük başarılara imza atmış kurucu bayan aktörlerle karşılaşıldığını hatırlattı.

Altun, Adıvar’ın, Anadolu Ajansı’nın kuruluş fikrini vermesinin yanı sıra Ulusal Uğraş’ın de kıymetli kahramanlarından biri olduğunu belirtti. Adıvar’ın, 19 Mayıs 1919’da Fatih’te ve 22 Mayıs’ta Kadıköy’de mitingler düzenlediğini, bilhassa 23 Mayıs 1919’da Sultanahmet Meydanı’ndaki mitingde yaptığı konuşmasıyla hatırlandığını söz eden Altun, bu mitingde Adıvar’ın, Mehmet Emin Yurdakul’dan sonra kelam alarak 200 bin kişilik kitlenin karşısında Türk bayanının güçlü sesini ortaya koyduğunu ve işgalcilere net bir davette bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Altun, şöyle devam etti:

“O özgüven çok değerlidir. Halide Edip Adıvar’ın anılarını okuduğumda beni en fazla etkileyen konulardan biri özgüvendir. Özgüveni, periyodun birçok bayan yazarında görüyoruz. Bizim ‘Medyada Bayan Olmak’ isimli bir tartışmada her şeyden evvel bu özgüven inşasını konuşmamız gerekir diye düşünüyorum. Mutlak suretle bu özgüven nasıl korunur, nasıl inşa olunur ve nasıl daima halde jenerasyondan jenerasyona aktarılabilir, bunu mutlak surette tartışmaların merkezinde tutmamız gerekir diye düşünüyorum.”

“Habercilik manasında kıymetli numuneler ortaya koyan bayan gazeteciler oldu”

Altun, medya bölümünde bayanların istihdamının son devirde arttığını, bilhassa son 20 yılda medya alanının büyümesiyle bu somut gelişmeyi daima birlikte deneyim ettiklerini kaydetti. Panelde bayanların medyadaki çalışma şartlarının güzelleştirilmesi konusunun bir temel problem olarak tartışılmasının değerine işaret eden Altun, çalışma şartları, birikimlerin dala yansıması ve meslek süreçlerinin daha ileriye götürülmesi konusunun da ele alınması gerektiğini vurguladı.

Medyada bayan yönetici sayısının arttırılmasının, bayan yönetici kültürünün kurumsallaşmasının sağlanması gerektiğini belirten Altun, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gerek teknik içeriklerde gerek yaratıcı içeriklerde aktif halde faaliyet gösteren ve yöneticilik basamaklarını çarçabuk çıkabilen bayanların var olduğu bir medya ekosistemi, bizim gereksinimimiz olan medya ekosistemidir. Şöyle bir yanılsamayla karşı karşıya kaldık uzun yıllar. ‘Medyada bayanlar muhakkak başlı işleri yapabilir, belirli başlı işleri yapamazlar. Örneğin, kriz, afet, savaş haberciliği kelam konusu olduğunda bayanlar bu alanda varlık gösteremezler’. Bu yanılsamanın son periyotta ortadan kalkmasını temin eden çok başarılı performanslar sergileyerek medya tarihimize habercilik manasında çok kıymetli numuneler ortaya koyan bayan gazeteciler oldu.”

Altun, bu bayan gazetecilerin savaş ve afet haberciliğiyle alanda başarılı işler yaparak bu yanılgının bir illüzyon olduğunu gösterdiğini lisana getirdi.

“Kadınların temsili, toplumun adil temsilidir”

Medyada bayanların pozisyonunun güzelleştirilmesi konusunun üzerinde çalışılması gerektiğine dikkati çeken Altun, bayanların medyadaki temsiliyle ilgili memleketler arası akademik literatüre bakıldığında karşı karşıya kalınan sözlerin her şeyden evvel ayrımcılık ve cinsiyetçilik içerdiğini, bu gerçekle yüzleşilmesi gerektiğini belirtti.

Altun, “Ayrımcılığın, cinsiyetçiliğin örtülü ya da açık bir formda medyadaki içeriklerden temizlenmesi ve bu manada medyadaki lisanın temizlenmesi son derece kritiktir. Önyargılar bu manada medyadaki yanlış ve eksik bayan temsillerinin en temel ögelerinden biridir” dedi.

Üzerinde durulması gereken kıymetli konulardan birinin de gerçek bayan öykülerinin medyada çok daha fazla yer bulması gerekliliği olduğunu aktaran Altun, bayanların özne olduğu, onların gerçek muvaffakiyetlerini yansıtan haberlerin varlığının, bayanların yanlışsız temsilini mümkün kılacağını vurguladı.

Altun, medyada bayan vücudunun metalaştırılmasının ve ticarileştirilmesinin, bayan temsilini sorunsallaştıran ögelerden biri olduğuna dikkati çekti.

“Şiddeti normalleştirici, meşrulaştırıcı yayınlar ötekileştirilmeli”

Kadına karşı şiddet haberlerine de işaret eden Altun, burada kullanılan lisana yönelik şu görüşleri paylaştı:

“Şiddeti normalleştirici, meşrulaştırıcı, hafifleştirici bütün yayınlar çok açık ve net halde ötekileştirilmeli, kriminalize edilmelidir, etiketlenmeli ve yaftalanmalıdır. Bu manada bir ortak kültür geliştirilmelidir. Zira şiddeti büyüten ögelerden bir tanesi de tahminen çok üzerinde durmadığımız, tartışmadığımız sıkıntılardan biri de budur, şiddeti normalleştirici, hafifleştirici yayınlar. Kavram seti inşa edilebilir, ‘Kadına karşı şiddet haberlerinde kullanılmamalıdır’ diye bir konvansiyon oluşturulabilir. Bu konvansiyon etrafında memleketler arası bir inisiyatifle tahminen bayana karşı şiddet haberlerinin nasıl ele alınabileceği ortaya konabilir.”

Medyada misyon alan bayanların medyadaki lisana katkısının son derece değerli olduğunu belirten Altun, “Nötr görünen, bünyesinde çok önemli ayrıştırıcı öğeler barındıran pek çok tabirin, bu manada ayıplanması da son derece kıymetli.” kelamlarını sarf etti.

“Üzerimize ne düşerse yapmakta kararlıyız”

Kadın ve erkeğin paha sistemi içerisinde birbirini tamamladığı bir kültürel geleneğe sahip olunduğunu lisana getiren Altun, Batılı bir sömürge ve Batıcı bağımlılık nizamının beraberinde getirdiği paha sistemleri erozyonunun, bu alanda önemli sıkıntılar yaşanmasına sebep olduğuna işaret etti.

Modernleşme sürecindeki imkanlar kullanılarak, bu süreçle tarumar olan nitelikli, olumlu özelliklerin de yaşatılmasının kıymetini vurgulayan Altun, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın, eğitimden sıhhate, iktisattan sanata, akademiden medyaya kadar bayanların pek çok alanda nitelikli halde varlık göstermesi gerektiğine inandığını, siyasi hayatında bunun için gayret ettiğini ve bayanların toplumsal hayata ve siyasete iştiraki noktasında uğraş verdiğini söyledi.

Altun, “Kadınların medyadaki gücü ve yayın içeriklerinde bayanların yanlışsız temsili ne kadar artarsa daha adil bir toplumsal nizama ulaşma imkanımız da o kadar artar. Bunun için el birliğiyle çalışmalıyız. Biz bu noktada üzerimize ne düşerse bunu yapmakta kararlıyız, her türlü fikirlerinize, desteğinize, yönlendirmenize, tenkitlerinize, projelerinize açığız” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir