Fay tam altından geçiyordu, ağacı ikiye ayırdı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki sarsıntı sonrası kırsal Tetirlik Mahallesi’ndeki dut ağacı ikiye bölündü.

Mahallede yaşayan Hüseyin Balım, zelzelede mahallelerinde can kaybı olmadığını lakin meskenlerde hasar oluştuğunu söyledi.

Deprem sonrası meskenleri incelerken dut ağacını gördüklerini ve şaşırdıklarını anlatan Balım, gövdesi dikine ikiye ayrılan ağaçtaki yarığın genişliğinin 1 metreye ulaştığını lisana getirdi.

Fayın yüzey kırıklarını inceleyerek üç boyutlu modelleme çıkarmak üzere bölgede bulunan Prof. Dr. Hasan Sözbilir de mahallede ağacı inceledi.

Sözbilir, sarsıntının büyüklüğünün 7,7 olsa da şiddetinin 11 düzeyine çıktığını, zelzele sırasında yer biçim değiştirirken fayın geçtiği yerlerde atımın oluştuğunu, bu atım ölçüsünün da sarsıntının büyüklüğünün göstergesi olduğunu kaydetti.

Ana fay üzerinde yaptıkları incelemelerde 2 metreden 7 metreye kadar atımlar tespit ettiklerini söz eden Sözbilir, şu değerlendirmeleri yaptı:
“Yeryüzünün 2 metrelik atımı olağanda 200 yılda yapması gerekiyor, zelzele bunu 60 saniyede yaptı. Kırılan ana fayın üzerindeyiz. Ağaç tam fayın üstünde. Ağaç fayın hareketiyle bu hale geliyor.”

Benzer bir imajla 1999 zelzelesi sonrası da karşılaştığını, o sarsıntıda fayın ağacı yana attığını gördüğünü aktaran Sözbilir, “Burada ağacı aşağıdan yırtarak açmış. Fayın gücüyle ağaç ne yapacağını şaşırmış, alttan açmış kendini. Yani yerin altından gelen çok gerilimin boşalımı ağaçta bu türlü bir tesir yaratıyor. Binayı yıkıyor, yolu kesiyor, baraja ziyan veriyor. Bu sarsıntıda barajlarımız sınıfta kalmadı mesela” diye konuştu.

Fayları olağanda zelzele olmadan evvel haritaladıklarını, zelzele sırasında fayın yeniden birebir yerleri kullandığını, bu noktaların da yerkabuğunun zayıf olduğu yerler olduğunu belirten Sözbilir, “Fay, yeryüzüne geldiğinde badire başlar. Yeryüzünü kestiği vakit en az 6 büyüklük demektir. Yeryüzünde atım oluşturmaya başladığı andan itibaren üzerinde mesken, yol varsa şiddetini büyütür” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir