Gana’da tespit edilen Marburg virüsü bir ülkeye daha sıçradı

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında Gana’da tespit edilen ve daha sonra salgın olarak kaydedilen Ebola gibisi bir hastalık olan Marburg virüsü Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’ya sıçradı. Tanzanya Sıhhat Bakanlığı ülkenin kuzeybatısındaki Kagera bölgesinde 5 kişinin Marburg virüsü nedeniyle ömrünü yitirdiğini açıkladı. Tanzanya Sıhhat Bakanı Ummy Mwalimu, salgının denetim altına alındığını söz ederek daha fazla yayılmadığını söz ederek 3 kişinin tedavisinin hastanede sürdüğünü, bu bireylerle temas eden 161 kişinin de izlendiğini söyledi.

Organ yetmezliğine neden oluyor

Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı üzere belirtileri olan Marburg virüsü kanama ve organ yetmezliğine neden oluyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) salgın ile çabada Tanzanya’nın uğraşlarını olumlu karşılarken Marburg virüsü tedavisi için şu ana kadar onaylanan bir aşı ya da bir ilaç bulunmuyor.

1967’de birinci sefer görüldü

İlk olarak 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentinde tespit edilen virüs Almanya ve Sırbistan’da 31 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. O günden bu yana Gine, Uganda, Angola, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya ve Güney Afrika’da görüldü. 2021 yılında Gine sıhhat yetkilileri Batı Afrika’daki birinci olayın ülkede görüldüğünü duyurmuştu. Angola’da ise 2005 yılında 300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Ekvator Ginesi’nde geçtiğimiz hafta 9 kişi can verdi

Ekvator Ginesi’nde birinci hadise geçtiğimiz hafta tespit edilirken ülkede 9 kişi Marburg virüsü nedeniyle hayatını kaybetmişti. Gana’da ise geçtiğimiz haziran ayında 2 kişinin virüs sonucu öldüğü kaydedilmişti, 2 ay sonra ise salgının sona erdiği açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir