Göktürk’te mahkeme kararına rağmen devam eden proje İBB Meclisi gündeminde

Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçtiği belirtilen İstanbul’un Göktürk Mahallesi’ndeki Kemer Country Golf Alanı’na, Emlak Konut GYO’nun konut inşaatı projesine karşı bölge sakinlerinin gayreti sürdürüyor. ‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’, bugün İBB Meclisi’nin kasım ayı toplantısı öncesi CHP Grubu’nu ziyaret ederek, projenin durdurulması konusunda dayanak istedi. CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı ise “Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesinden sonra yaptıramadıkları şeyleri bakanlık vasıtasıyla yaptırıyorlar. Çok değil 6 ay sonra o da değişir. O bakanlık ellerinden gittiğinde, kesinlikle bunun geriye dönüşü olur” dedi.

Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’na borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına karşı başlayan direniş 22. gününde İBB’ye taşındı. Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’ni temsilen bir küme mahalle sakini seslerini duyurabilmek için olağan meclis toplantısının yapıldığı İBB’ye gitti. Hazırladıkları raporu ve taleplerini CHP kümesi heyetine sunan GYKG, görüşmenin akabinde sundukları raporu ve taleplerini basın mensuplarına da aktardılar.  Teşebbüs sözcüleri, Göktürk’de yaşanan sorunun bir an evvel sonlanması için tüm yetkilileri vazifelerini yapmaya çağırdı.

GYKG eş sözcüsü Gülseren Onanç, İstanbul’da sarsıntı toplanma alanlarının sayılarının gitgide azaldığını vurgulayarak yağmalanan 200 bin m2’lik alanın Eyüpsultan İlçesinin en büyük zelzele toplanma ve tahliye alanı olduğunu ve afet durumunda tüm İstanbul için kritik değere sahip olduğunu belirtti. İstanbul’un bütün yeşil alanlarına ‘Rezerv Yapı Alanı’ ismi altında imara açıldığını aktaran Onanç; hukuksuz yürütülen projede İSKİ’ye ilişkin alanlarda yapılmak istenen çalışmaların Göktürk’de yağışlarda yaşanan taşkın ve su baskınlarını artıracağını, Cendere etrafında yürütülen çalışmaların bölge halkı ve etraf açısından büyük ziyanlar oluşturacağının altını çizdi.

GYKG, Eyüpsultan Belediyesi Göktürk Mahallesi Kemerköy Sitesinde 22 gündür devam eden hukuksuz ve yöntemsiz inşaatı İstanbulluların oyları ile İstanbul’a hizmet etmek üzere seçilen İBB Meclis üyeleri ve İBB idaresini bir an evvel bu uygulamaları sonlandırmak üzere misyona çağırdı. Teşebbüsün meclis üyelerine sunduğu rapor içeriği ve talepler ise şöyle sıralandı:

“Kanunsuz formda yapılaşmaya açılan alanlar tüm İstanbul’a ilişkin sayıları gitgide azalan, afet halinde kritik kıymete sahip ve Eyüpsultan ilçesinin en büyük (200 bin m2) zelzele toplanma alanıdır.

İSKİ’ye ilişkin bölgede su taşkın riski devam etmektedir. Yer altı su düzeyi epey yüksek olmasına rağmen uygulanmaya çalışılan projelerde ağır yer altı kullanım yapılmaktadır.  

İSKİ Denetiminde olan Cenderesi ıslah duvarları kırılmış, dere yatağı yol için doldurulmuştur.

İstanbul caddesine paralel mülkiyeti İSKİ’ye ilişkin parselin bütünlüğü bozulmuş, üzerine beton dökülerek ağır inşaat araçları için yol haline getirilmiştir.

Bölgede yer alan göl alanları İSKİ’den müsaade alınmaksızın doldurulup inşaata uygun hale getirilmektedir.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından verilen inşaat ruhsatlar eksik ve yetersizdir.

ÇED Raporu şimdi verilmeden ve ÇED süreci bitmeden, ÇED yönetmeliği ihlal edilerek 16 Eylül 2022-7 Ekim 2022 tarihleri ortasında imar mevzuatına ters bir halde 3194 sayılı imar kanunun 26. md üzerinden rant projesine  “kamu yatırımı” olarak Emlak Konut’un baskılarıyla Eyüp Belediyesi’nden alınan ruhsatlarla hiçbir inceleme yapılmaksızın, gerekli dokümanlar olmadan“ÇED gerekli değildir” evrakı verilerek  talanın önü açılmıştır.

İstanbul’umuzun bütün yeşil alanlarına Rezerv Yapı Alanı ismi altında imara açılmaktadır.

Kemerköy’e en yakın afet bölgesi 35 km uzakta iken yeşil alan Rezerv Yapı Alanı ilan edilmiştir.”

 

TIKLAYIN | Göktürk’te etraf nöbeti: “Bu talan tüm Türkiye’ye karşı yapıldı”

TIKLAYIN | Kemer Country’de yapılaşma gerginliği; polis müdahale etti, hareket devam ederken yürütmeyi durdurma kararı geldi

TIKLAYIN – Enver Aysever’den Demirören yansısı: Ben olsam yemin ediyorum geldiğim gün, bunların mallarının tamamına el koymazsam şerefisizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir