Gözler, yılın ilk Kabine toplantısında! Gündemde seçim tarihinin öne alınması var

2023 yılının birinci Kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirilecek. Kabine’nin gündeminde seçim tarihi dahil birbirinden kıymetli mevzu başlıkları bulunuyor.

SEÇİM TARİHİ GÖRÜŞÜLECEK

Dün Antalya’da bir konuşma yapan Erdoğan, “Seçimlere 5 ay kaldı, boş duracak vaktimiz yok” sözlerini kullandı. Daha evvel de seçim tarihinin güncellenebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son kelamları, seçimlerin haziran yerine mayıs ayında yapılabileceği söylentilerini çıkardı. Kabine toplantısında da seçim tarihinin ele alınacağı öğrenildi.

EYT VE TAKIM DÜZENLEMELERİ DEĞERLENDİRİLECEK

Kabine toplantısında ayrıyeten çalışma hayatına yönelik düzenlemeler için Meclis takvimi ele alınacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesini içeren kanun teklifinin, hafta başında Meclis Başkanlığı’na sunulması da gündemde. Teklifin, Plan ve Bütçe Komitesi’ndeki görüşmelerinin akabinde Genel Heyet süreci başlayacak. Düzenleme ile 2 milyon 250 bin şahsa emeklilik yolu açılacak.

Sözleşmelilere takım düzenlemesinde de adım adım sona yaklaşılıyor. AK Parti’nin hazırladığı yasa teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Taslağa nazaran 400 bini aşkın kontratlı işçi takıma geçecek. Takıma geçenler, 1 yıl aday memur olacak.

7. YARGI PAKETİ İÇİN SUNUM YAPILACAK

Kabine toplantısının gündeminde 7’inci yargı paketi de var. Düzenleme ile ‘çat kapı’ haciz süreci tarihe karışacak. Uyuşturucu bağımlısı hatalıların tedavisi için özel cezaevleri kurulacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kabine toplantısında yapacağı sunumun akabinde paketin Meclis’e gönderilecek.

Enflasyondaki düşüşün devamı için yol haritası da belirlenecek. Ayrıyeten, terörle çaba, güç güvenliği konusunda atılan adımlar ve dış siyasetteki gelişmeler de ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının akabinde alınan kararları açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir