Gülşen, Levent Polis Merkezi’nde imza verdi

Konserinde imam hatip liselilere yönelik kelamlarından ötürü Gülşen, 25 Ağustos’ta tutuklandı. ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan şarkıcı, dört gün sonra Bakırköy Bayan Kapalı Cezaevi’nden ‘konutu terk etmeme’ kuralıyla tahliye edildi. Konut mahpusu kararı ise 12 Eylül’de kaldırıldı.

Yurt dışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza verme koşulu getirilen Gülşen, sabah saat 08.30’da Levent Polis Merkezi’ne geldi. 46 yaşındaki müzikçi, Levent Polis Merkezi’ndeki elektronik bölmeye parmak bastıktan sonra karakoldan ayrıldı.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Ofisi’nce hazırlanan iddianamede, 702 kurum ve kişi ‘müşteki (şikayetçi)’ olarak yer aldı. Müştekiler ortasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İslami muharrir Emine Şenlikoğlu Özkan, Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) İdare Heyeti Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM, KADEM Vakfı, Gaziantep Başkan İmam Hatipliler Derneği de yer aldı. Gülşen Çolakoğlu’nun ‘şüpheli’ sıfatıyla bulunduğu iddianamede, birtakım basın yayın organlarında yayınlanan haberlerde ve toplumsal medya platformlarında paylaşılan görüntülerin incelenmesinde, kuşkulu Gülşen Çolakoğlu’nun vermiş olduğu bir konser esnasındaki söylemiş olduğu kelam ve beyanların TCK 216. unsurunda “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik yahut Aşağılama” kabahatinin ögelerini oluşturduğu ve re’sen soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

üpheli Gülşen Çolakoğlu’nun kelamlarının “halkın, toplumun bir bütününü tabir ettiği ve bu halde toplumun içinde bulunduğu birlik ve beraberlik içeren ortak bedel yargılarının olması hilafına, kin ve düşmanca hisler beslemeye sevk edilerek halkın toplumsal sınıf bakımından farklı özelliklere sahip bir kesitini, öteki bir bölümü aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edildiği, ayrımcılığa maruz bırakıldığı” belirtildi. “Birçok müşteki tarafından verilen şikayet dilekçeleri ile şikayette bulunulduğu da dikkate alınarak soruşturmaya bahis mezkur kelam ve beyanların halkın bir kısmı nezdinde tahrik konusu olup, tahrik edilenler nazarında telaş yaratacak formda bir tesir oluşturarak kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı” denilen iddianamede, kuşkulu Gülşen Çolakoğlu’nun “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” cürmünden 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusu istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir