Güney Kore Kuzey’i casus uydu fırlatma planından vazgeçmeye çağırdı

KBS World’ün haberine nazaran, bakanlık yetkilileri, Kuzey Kore’yi memleketler arası toplumun ihtar ve tasalarını dikkate almaya ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) kararları üzere milletlerarası sorumluluklara uymaya çağırdı.

Askeri casus uydusunun fırlatılmasının BMGK kararlarının açık ihlali olmasının yanı sıra bölgedeki barış ve güvenliğe tehdit niteliğinde bir provokasyon aksiyonu olduğu tabir edildi.

Güney Kore’nin, Kuzey Kore’nin yasa dışı provokasyonlarına karşı milletlerarası toplumla birlikte hareket edeceği ve ABD ile güçlü savunma işbirliğini sürdüreceği belirtildi.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un, bugün ülkenin birinci askeri casus uydusunun fırlatılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı.

Kim, 1 No’lu askeri keşif uydusunun tamamlandığını ve yetkililere, uydunun nisan sonuna kadar fırlatılmasını umarak talimat verdiğini belirtmişti.

Kuzey Kore, birinci casus uydu için deneme yapmıştı

Kuzey Kore, 19 Aralık 2022’de birinci casus uydunun geliştirilmesindeki en son etap olarak görülen test uydusunu fırlattığını açıklamıştı.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, test uydusundan çekilen ve Güney Kore’nin başşehri Seul ile Incheon kentinin uzaydan görünüşünü gösteren düşük çözünürlüklü siyah-beyaz fotoğraflar yayınlamıştı.

Casus uydu, Kuzey Kore önderi Kim Jong-un 2021’nin başında parti toplantısında hayata geçirmeyi planladıklarını duyurduğu gelişmiş askeri teknoloji eserleri ortasında yer alıyordu. Bunlar ortasında çok başlıklı füze, katı yakıtlı uzun menzilli füze, su altından fırlatılan nükleer füze ve nükleer güçle çalışan denizaltılar bulunuyordu.

Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong, birinci casus uydunun geliştirilmesindeki son kademe olarak görülen test uydusu hakkındaki Güney Koreli uzmanların yorumlarını, “havlamaya” benzetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir