HAK-BİR emekliler için tek ses oldu

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA)
Hak-Bir Genel Lideri Mustafa Taşçı, emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çekerek bir açıklama yayınladı.

Taşçı’nın açıklamasında vurgu yaptığı bahisler şu formda:

EMEKLİLERİMİZ ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMEKTEDİR

Emeklilerin örgütlü olmadığı için enflasyon karşısında ezildiğine vurgu yapan Taşçı” Emeklilerimizin haklarını korumak emeli ile “Hak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği” ni kurduk. Bütün emekli ve çalışanları HAK-BİR olarak örgütlenmeye çağırıyoruz. Artık çalışanlar ve emekliler sahipsiz değildir. Uzman bir takımla çalışıyoruz.”dedi.

EMEKLİLERE SEYYANEN 7.000 TL ARTIRIM VERİLMELİDİR

Taşçı, emekli maaşlarının güzelleştirilmesi için emeklilere seyyanen 7.000 Türk Lirası artırım verilmesini önererek, “Kira yardımı olarak da 10.000 Türk Lirası emeklilerimize ödenmesini, bu emelle bütün partilerimizin derneğimiz tarafından ziyaret edileceğini, emeklilerimizin maaşlarına seyyanen 7.000 Türk Lirası artırım verilmediği taktirde İstanbul’da sivil toplum kuruluşlarının ,siyasi partilerin ve emeklilerimizin katılacağı büyük bir yürüyüş ve şov mitingi yapılacağını ilan ediyoruz.” halinde konuştu.

SGK ÖZERK BİR KURUM DEĞİLDİR

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özerk bir kurum olmadığına vurgu yapan Taşçı açıklamasına şöyle devam etti. “SGK’ya Emeklilerin ödediği primler, sigorta tekniğiyle çalışmıyor. Tek çatı altında toplanan BAĞ-KUR, SSK ve öbür sigortalıların emekli maaşlarının toplumsal adalet unsuruna uygun olmadığını da belirtmek isteriz. SGK tarafından çalışanlardan kesilen sigorta primleri emeklilerin maaşlarını karşılamıyor. Görülüyor ki toplumsal güvenlik sistemi iflas etmiştir. Bundan ötürü toplumsal güvenlik sisteminin yine yapılandırmasını öneriyoruz.”

İKTİDARIN EMEKLİLERE REVA GÖRDÜĞÜ ARTIRIM AÇLIK SONU ALTINDA YAŞAMALARIDIR

Taşçı, iktidarın emeklilere reva gördüğü açlık sonunun altında kalan maaş artırımı karşısında emekli dernekleri ve emeklilerin mutsuz olduğunu belirterek, “Bir öğün yemeğin 150 TL olduğu ülkemizde 10.000 TL maaş, açlık sonunun da altında kalmıştır. Açlık sonu 16.486 TL. dir.” dedi.

YENİDEN REFAH PARTİSİ’Nİ ZİYARET ETTİK

Emekli maaşlarının uygunlaştırılması için derneklerine randevu veren partileri ziyaret ettiklerini de belirten Taşçı açıklamasına şöyle devam etti. “ Tekrar Refah Partisi Genel Lideri Dr. Fatih Erbakan bu hedefle ziyaret edilmiştir. Ziyaretimizde Sayın Erbakan, emeklinin maaşı, milletvekili maaşının 1/10’nu bile değildir. Bizler de tıpkı kanıdayız. Emeklinin sesini duyurmak için elimizden gelen dayanağı vermeye hazırız. Hak-Bir olarak sizlerin yanındayız. Geçimin rengi, partisi olmaz. 16 Milyon emeklimiz bu ülkeye hizmet vererek bizleri yetiştirmiştir. Emekliye partizanca davranılamaz.” diyerek emeklilerin hakkının savunulması gerektiğini belirtmiştir.

HAK-BİR Genel Lideri Mustafa Taşçı “Emekli Sorunları ve Tahlil Raporu”nu Dr. Fatih Erbakan’a takdim etti. Hak-Bir Heyeti ortasında Hak-Bir Genel Lider Yardımcılarından Abdullah Sertkaya, Osman Şanlı, Memur-Sen Eski Genel Lideri Ahmet Aksu, İnsan ve Kalite Derneği Genel Lideri Sami Öztürk’te hazır bulundu.

Öte yandan; İnsan ve Kalite Derneği Genel Lideri Sami Öztürk, Dr. Fatih Erbakan’a 999 AYS Kalite İdare Sistemi standardı takdim etti. Ülkemizde birinci kez Ulusal bir standardın hazırlandığını ve asırlarca uygulanan bu standardın unutulduğunu ve sonuçta ülkemizdeki esnaf ve öbür bölümlerin ahlaken zayıfladığını ve tüketicinin ziyan gördüğünü, şayet bu standart uygulanırsa yine dünyaya örnek tacir ve endüstrici yetişeceğini vurguladı.

Topluca fotoğraf çekiminden sonra heyete mesken sahipliği yapan Dr. Fatih Erbakan, HAK-BİR Heyetine teşekkür ederek uğurladı.

Başkan Mustafa Taşçı “HAK-BİR vefakâr ve fedakâr emeklilerimiz için çalışmalarına ve ziyaretlerine sürat kesmeden devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir