Hiranur Vakfı’nın kaçak binası yıkılıyor

Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşından itibaren ‘imam nikahıyla evlendirme’ ismi altında yıllarca sistematik istismara maruz kaldığının anlaşıldığı skandalla gündeme gelen Hiranur Vakfı’nın kaçak binasıyla ilgili karar çıktı.

Sabah saatlerinde İBB İmar Müdürlüğü grupları vakfın Sancaktepe’deki merkez binasında tespit ettiği mevzuata muhalif bir formda bloklar ortasına yapılan kaçak külliye inşaatı önüne geldi. Kaçak yapılar elektrik ve su irtibatlarını kesilmesi için de İSKİ ve AYEDAŞ grupları alanda hazır bulundu.

İBB yetkilileri, Hiranur Vakfı görevlilerin kurum içindeki kaçak binayı kendilerinin yıkacaklarını beyan ettiğini lakin sürecin gerçekleştirilmediğini söyledi. Belediye takımları iş makineleri ile kaçak binayı yıkmaya başladı.

Hiranur Vakfı’nın avukatı Bulut Müslüm Gezer ise yıkım sürecinin hukuka muhalif olduğunu sav etti.

Gezer şu açıklamayı yaptı, “Öncelikle belirtmek isteriz ki, vakfımızın hiçbir alanı kaçak değildir. Bu karalamayı asla kabul etmiyoruz. Hakikaten imara ve projeye ters denilen yapı, bölge halkının namaz kılmak hedefiyle, taziyesini yapmak emeliyle ya da bir toplantı yahut sohbet emeliyle üstü kapatılan bir alandan ibarettir. Hakikaten bunun da yapı özelliği kelam konusu değildir. Bu nedenle yapılan süreçler, bu tarafıyla de hukuka karşıttır. Öncelikle İBB yönetim tarafından 08.12.2022 tarihli yapı tatil tutanağı yeterince 08.12.2022 tarihinde mühürleme süreci yapılmıştır. İBB tarafından yapılan bu süreç hukuka karşıttır. Vakfımız hakkında bu süreci yapma yetkisi ilçe belediyesine aittir. İBB yönetim tesiri olmayan bir süreç tesis etmek ve yapılan süreçlere tekerrür eden süreçlerdir. Yönetimin yaptığı süreçler siyasi bir kazanım elde etme gayretinden ibarettir. Hakikaten Sancaktepe Belediyesi tarafından 16.11.2022 tarihinde yapı tatil tutanağı tutulmuş ve mühürleme sürecini yapmıştır. Yönetimin mühürlenmiş bir yeri yetkisi olmadan tekrar mühürleme süreci hukuka alışılmamıştır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir