İran Yargı Erki Başkanı: Mahsa Amini protestoları nedeniyle idam cezası alan 6 kişiden bazılarının cezası infaz edilecek

İran Yargı Erki Lideri Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Mahsa Amini protestolarında gözaltına alınan ve idama mahkum edilen 6 bireyden bir kısmının cezalarının Yüksek Mahkeme’de onaylandığı ve yakında infaz edileceğini söyledi.

İran’ın Şark gazetesinin haberine nazaran, Yargı Erki Lideri Gulam Hüseyin Muhsini Ejei protestolarla ilgili tutuklanan kimi protestocuların yargı sürecinin kısa müddette sonuçlandığını belirtti.

Ejei, bu kapsamda şovlar sırasında “terör, cinayet, kamu sistemini bozmak” üzere suçlamalarla yargılanan bireylerin idama ya da uzun vadeli mahpus cezalarına mahkum edildiğini hatırlattı.

Başkan Ejei, “Bozgunculuk yapan ve devlete karşı savaşa girişen, ateşli silahlar ve soğuk silahlarla cinayet işleyen ve güvensizlik yaratan kimilerinin cezaları da onaylandı ve bunlar yakında infaz edilecek.” tabirlerini kullandı.

İran’da şimdiye kadar 6 kişi hakkında idam kararı verildi. Kaç cezanın onaylandığı ise tam olarak açıklanmadı. 

İran’da Mahsa Amini protestoları

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Kumandanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, 29 Kasım’daki konuşmasında, ülkede yaklaşık 2,5 aydır devam eden protestolarda güvenlik güçlerinin de ortalarında olduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti. İran Güvenlik Kurulu ise 3 Aralık’ta, toplam meyyit sayısının 200’ü aştığını açıklamıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR) ise 29 Kasım’da yayımladığı raporda, Mahsa Amini’nin vefatı sonrasında başlayan sokak şovlarında güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 448 protestocunun öldüğünü bildirmişti.

Ülke medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 60’dan fazla güvenlik vazifelisi ömrünü yitirdi.

Gösteriler sırasında binlerce kişi gözaltına alınırken Yargı Erki Sözcüsü, 8 Kasım’da yaptığı açıklamada, şovlar sırasında çıkan olaylarla ilişkili 1024 kişi hakkında iddianame hazırlandığını duyurmuştu.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir