İsrailliler belirsizliğin gölgesinde 3,5 yılda 5.kez sandığa gidiyor

İsrail’de kamuoyu yoklamalarına nazaran 1 Kasım’da yapılacak erken genel seçimde hiçbir blokun hükümeti kurabilecek kâfi çoğunluğa ulaşması beklenmiyor.

Erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına giren İsrail’de 6,3 milyondan fazla seçmen, 3,5 yıl içinde beşinci sefer sandık başına gidecek.

Kamuoyu yoklamalarına nazaran, seçim barajının yüzde 3,25 olduğu ülkede 120 sandalyeli Meclise 12 partinin girmesi bekleniyor.

Yapılan seçim anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu blokunun 59 ya da 60 sandalye kazanacağı, muhalif blokun ise 56 yahut 57 sandalye alacağı tarafında.

Buna nazaran Netanyahu’nun başını çektiği sağ blokun da, Netanyahu aykırılığında şekillenen “Değişim Bloku”nun da koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sandalyeye ulaşamayacağı görülüyor.

Anketlere nazaran partilerin sandalye dağılımı

Anketlere nazaran Netanyahu’nun partisi Likud’un Meclise 30 milletvekili göndererek seçimi önde tamamlayacağı, Netanyahu’nun rakibi Başbakan Yair Lapid liderliğindeki Gelecek Var Partisi’nin ise 24 ila 27 milletvekili çıkararak ikinci parti olacağı varsayım ediliyor.

Filistin zıtlığıyla öne çıkan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir liderliğindeki çok sağcı Dini Siyonizm Partisi ise 14 sandalyeyle Meclisin üçüncü büyük partisi olmaya hazırlanıyor.

Merkezdeki Ulusal Birlik Partisi’nin 11, Ultra-Ortodoks Musevilerin partisi Şas’ın 8 ve bir öbür Ultra-Ortodoks partisi Birleşik Tevrat’ın 7 milletvekiliyle Mecliste temsil edileceği kaydediliyor.

Avigdor Liberman liderliğindeki, Rus asıllı laik İsraillilerden dayanak alan İsrail Konutumuz Partisi’nin 6 sandalyeye sahip olması beklenirken, sol partilerden Emekçi Partisi ve Meretz’in 4’er milletvekili çıkaracağı varsayım ediliyor.

Arap partileri

Önceki seçimlere İsrail vatandaşı Filistinlilerin bulunduğu ortak listeyle girerek birlik olan 4 Arap partisi, bu kere 3 farklı listeyle seçime gidiyor.

Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Liste (Ra’am) seçime öteki Arap partilerinden başka giriyor.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin dört partiyle bir ortaya geldiği “Ortak Liste”, 2020 yılında 120 sandalyeli Mecliste 15 sandalye alarak tarihi rekor kırdı. Lakin, Mansur Abbas’ın liderliğini yaptığı Birleşik Liste 2021 yılında bu yapıdan ayrıldı.

Arap Beled Partisi de bu yıl Ortak Liste ile yollarını ayırdı. Ortak Liste çatısı altında yalnızca Barış ve Eşitlik için Demokratik Cephe ile Değişim için Arap Listesi kaldı.

Anketlere nazaran Birleşik Liste ve Ortak Liste 4’er milletvekili çıkarabiliyor. Ortak Liste ile bu yıl yollarını ayıran Beled Partisi’nin ise seçimde barajın altında kalacağı varsayılıyor.

Anketler ve basın, İsrail seçmeninin beşte birini oluşturan Filistinlilerin bu yıl seçime düşük oranda iştirak göstereceğini belirtiyor.

Tüm seçim anketleri, 1 Kasım Salı günü yapılacak seçimlerde hiçbir blokun hükümeti kurmaya yetecek sandalyeye sahip olmadığını öngörüyor.

Kamuoyu yoklamalarının, Netanyahu liderliğindeki sağ blokun koalisyon hükümeti kurabilmek için bir sandalyeye muhtaçlık duyduğuna işaret etmesi, ülkenin son 4 yılına damga vuran koalisyon krizinin tekrar edip etmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir