İsveç Başbakanı Kristersson’dan ‘iade’ mektubu: İsveç bir terör üssü haline gelmemeli

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin bir terör üssü haline gelmemesi gerektiğini belirtti.

Eski Toplumsal Demokrat Milletvekili Nalin Pekgül’ün NATO muahedesi çerçevesinde Türkiye’ye iade yapılmamasına yönelik gönderdiği mektubu cevaplayan Kristersson, “İsveç bir terör üssü haline gelmemeli.” tabirlerini kullandı.

Kristersson, Pekgül’e yanıt olarak yayımladığı mektupta, şunları kaydetti:

“Teröre, terörün finansmanına yahut diğer bir suça bulaşmayanların korkacak hiçbir şeyi yoktur. Bununla birlikte, İsveç dışındaki ülkelere yönelik olsun yahut olmasın, İsveç’in terör üssü olmasına müsaade vermeyeceğiz. Bizim ülkemizde olduğu üzere, Türkiye’nin de terörizme karşı kendini müdafaa hakkı olduğu konusunda her vakit nettim.”

İsveç’te kozmik hukuk kurallarının geçerli olduğunu hatırlatan Kristersson, “İsveç milletlerarası hukuka uymaya devam edecektir. Diğer bir şey düşünülemezdi. Hukukun üstünlüğü ile yönetilen dünyanın en güçlü devletlerinden biriyiz. İsveç vatandaşları asla iade edilmez.” sözlerine yer verdi..

İsveç’in Türkiye ve Finlandiya ile yaptığı NATO mutabakatının gerisinde olduklarını belirten Kristersson, öteki partilerin de bu bahiste kendilerine dayanak verdiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir