Japon deprem uzmanından ‘asmolen’ uyarısı!

İSTANBUL (İGFA) – Japon Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, afet bölghesinde bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor.

Hatay, Adana ve Osmaniye’den sonra Kahramanmaraş ve Elbistan’da da zelzele bilgilendirme toplantıları düzenleyen Moriwaki’nin eğitimlerine KYK Yapı Kimyasalları İdare Şurası Lideri Cemil Onur Sürmeli ve şirket uzmanları da eşlik ediyor.

“Yeniden Daima Birlikte Ayağa Kalkıyoruz” mottosuyla Japon ideolojisi olan Kintsugi’den ilhamla hayata geçirilen projenin bir modülü olarak, kesim profesyonellerine zelzelenin nedenleri, tesirleri, ziyanlarını azaltma formülleri, bina güçlendirme sistem ve uygulamaları, zelzele anında ve sonrasında yapılması gerekenler üzere hususları anlattıklarını söyleyen Moriwaki, Japonya’da uygulanan sarsıntı idaresi ve afet müdahale sistemleri hakkında da bilgi verdi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntı 500 yıldır beklendiğini ve sarsıntının yerden çok yakın bir aralıkta olduğunu söz eden Moriwaki, “O nedenle de tesiri büyük oldu. Artık bu bölgede büyük bir sarsıntı beklenmiyor” dedi.

MORİWAKİ: “TÜRKİYE’DE ÇOK FAZLA BİNADA ASMOLEN UYGULANMIŞ”

Japonya’da imar barışı diye bir şeyin olmadığının altını çizen Moriwaki, “Japonya’da bizlere zelzele, eğitimle öğretiliyor. Anaokulunda oyun oynarken bizlere eğitim veriyorlardı. Türk halkında ise panik var. Bunlar için eğitim şart!” dedi.

Kahramanmaraş ve Elbistan’da zelzeleden hasar gören ve yıkılmayı bekleyen binalar da yaptığım incelemelerde mevcut binalardaki “Asmolen Uygulaması” tehlikesine dikkat çeken Moriwaki, “Deprem bölgelerinde çok fazla asmolen sistemi görüyoruz. Türkiye’de çok sayıda binada asmolen kullanılmış. Yani binalarda tavan inşaası yapılırken döşemelerin ortalarına yerleştirilen tavanın daha düzgün durmasını sağlamak hedefiyle doldurulan bir gereç kullanıldığına şahit oldum. Lakin Japonya’da asmolen sistemi yok, yasak. Türkiye’de de 2018’de yapılan yönetmelik değişikliği ile asmolen uygulaması yasaklandı. Yeni binalarda mutlaka asmolen sistem yapmamak lazım.. Mevcut binaları da düzeltmek ve güçlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

Kahramanmaraş ve Elbistan’daki toplantılarda sarsıntıya karşı eğitimin büyük değer taşıdığını söyleyen Yoshinori Moriwaki, “ Ben Türkiye’de yaşıyorum, meskenim burada. Dünyanın her hangi bir ülkesinde ‘Türkler sağlam bina yapar’ deninceye kadar eğitimlere ve uğraşa devam edeceğim. Kahramanmaraş ve Elbistan’dan sonra sıradaki eğitimlerim Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Erzincan olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir