‘Kent merkezleri taşınacak’

Sarsıntının akabinde bina güvenliği ve yer etüdü bahisleri tekrar gündeme geldi. Uzmanlar, bina güvenliğinin tek başına kâfi olmayacağını, yerleşimlerin sağlam tabanlı bölgelere taşınmasının muhtemel sarsıntılara yönelik en kıymetli hazırlık olduğunu belirtiyor.

Habertürk müellifi Bülent Aydemir, “Kent merkezleri taşınacak!” başlıklı yazısında, önümüzdeki periyotta Hazine imkanlarıyla başlatılabilecek süreci yazdı:

“Yetkililerle ve uzmanlarla konuştum. Bu büyük felaketin yaralarını sarmak ve etkilenen kentleri ayağa kaldırmak için büyük bir kararlılık var. İnsan hayatından daha değerli hiçbir şey olamaz. Bu nedenle kimse zelzelenin maliyetini şu evrede düşünmüyor. Hükümet, gerekli kaynağı ayırmış durumda ve Hazine imkânlarıyla hızla bir inşa süreci başlatılacak.

Aldığım bilgilere nazaran;

– Enkazın kaldırılmasının akabinde yer etüdü yapılacak ve büyük tahribat olan Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman üzere vilayetlerde yeni konutlar; yüksek yerlere ve güçlü tabanlara inşa edilecek.

– Hem Hazine toprakları, hem de şahıslara ilişkin topraklar araştırılmaya başlandı. Hızla kamulaştırmalar yapılacak.

– Yeni konutlar taban artı 3 yahut taban artı 4 katı geçmeyecek. Yatay mimari konutlar yapılacak.

– Yıkılan yerlerdeki zemin etütleri yapılırken, birebir yere konut inşa edilmeyecek lakin birtakım yerlerde yapıdan kaynaklı kusur ve eksiklikler varsa buralara yeni teknolojiyle sağlam yapılar inşa edilecek.

– TOKİ konutları; yapıyı yer altı sularına karşı koruyan Radye Temel tekniği ile inşa ediliyor. TOKİ, Radye Temel-Tünel Kalıp tekniği ile konutları yatay mimaride inşa edecek.

– Yetkililer, kaynak derdi yaşanmayacağını, devlet imkânlarının seferber edildiğini, Hazine dayanaklı konutların, hak sahiplerine 20 yıl vadeli ve sübvansiyonlu olarak teslim edileceğini söylüyor.

– Değerli yıkıma uğramış kentlerde yerleşim yerlerinin ve ağır kent merkezlerinin mecburî olarak taşınması kelam konusu olacak.

– Zarurî Sarsıntı Sigortası DASK da vatandaşların maddi kayıpları için devreye sokulacak.

– Konutların çok kısa müddette tamamlanacağı ve TOKİ’nin devam eden başka projeleri ile birlikte bu konutları da vaktinde bitirecek kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor.

– Bu ortada TOKİ’nin şantiyelerinde bulunan ekipman ile personellerin kaldığı şantiyelerdeki konteynırların kıymetli kısmı bölgeye sevk edildi.

Sözün özü; kentlerimizi alt yapısı riskli, beton yığınaklarından kurtarmanın vakti geldi de geçiyor…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir