Komşu acıya ortak oldu: Yunan devlet televizyonu yayını Türkçe şarkıyla açtı

Acil ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 büyüklüğünde zelzele olduğunu duyurdu. Sarsıntı saati 04.17 olarak kaydedildi. Bölgede 13.24’te 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük sarsıntı daha oldu. Sarsıntının 10 vilayette birden şiddetli halde hissedildiği açıklandı. Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’dan acı haberler gelmeye devam ediyor.

17 AB ÜLKESİNDEN DEV DESTEK

Avrupa Birliği, AB Sivil Muhafaza Sistemi’ni pazartesi günü zelzeleden saatler sonra faal hale getirdi. AB, 17 birlik üyesi ile Arnavutluk ve Karadağ’dan 25 arama kurtarma takımının Türkiye’ye yanlışsız yola çıktığını duyurdu. Almanya, İspanya, Slovenya, Avusturya, Polonya, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Bulgaristan, Estonya, Fransa, İtalya, Malta, Hollanda, Romanya, Çekya’dan 1155 uzman ve 72 özel eğitimli köpek zelzele bölgesinde vazife yapacak.

MİÇOTAKİS’DEN TÜRKÇE PAYLAŞIM

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis toplumsal medya hesabından yaptığı Türkçe paylaşım ile Türk ve Yunan takımların çalışmalarını takdir etti. Miçotakis, “İçimizi acıyla dolduran imgeleri, bizi umutla dolduran imgeler takip ediyor. Kurtarma gruplarının insanüstü eforlarına tek sözle hürmet duyuyoruz. Yunanlar ve Türkler yan yana, hayat kurtarmak için birlikte savaşıyorlar. Yaptıkları için onlara minnettarız” dedi.

JET SURATINDA YARDIM YOLLADILAR

Komşu Yunanistan, zelzelenin gerçekleştiği 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’ye 21 kişilik yardım grubu, özel eğitim almış iki köpek, kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak özel ekipman, beş tabip gönderdi. Takım, başşehir Atina yakınlarındaki Elefsina Hava Üssü’nden kalkan uçakla Türkiye’ye ulaştı. Yunan medyası, enkazda çalışmalara başlayan takımın fotoğrafını paylaştı.

KAZIM KOYUNCU’NUN KESİMİYLE YAYINA GİRDİLER

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Yunanistan Devlet Televizyonu ERT’nin bugünkü yayını Türkiye’de gündem oldu, yüz binlerce kişi manzaraları izledi. Kelam konusu yayında yaşanan felaket yer alırken art planda Kazım Koyuncu’nun ‘Ben Seni Sevduğumi’ modülü çalındı. O anlarda Yunan sunucuların hüzünlü halleri de dikkatlerden kaçmadı.

Depremle ilgili bir bildiri da Kathimerini gazetesinden geldi. Fransız mecmua Charlie Hebdo’nun, Türkiye ve Suriye’de binlerce insanın vefatına neden olan zelzele sonrası paylaştığı skandal karikatüre, Yunanistan medyasından bir çizer “Hepimiz Türküz” karikatürüyle karşılık verdi. Dimitris Handzopoulos tarafından çizilen karikatür, Fransız Charlie Hebdo’ya cevap niteliğindeydi. Çizimde, “Hepimiz Türküz” yazıldı.

Ne olmuştu?

Hiciv ismi altında dünyaya nefret kusan Charlie Hebdo, bu sefer Türkiye’deki zelzelesi maksat almıştı.

Binlerce insanın hayatını kaybettiği zelzelesi, “Türkiye’de zelzele. Tank yollamaya bile gerek yok.” yazısıyla vermişti.

Hem Türkiye’den hem de dünyadan toplumsal medya kullanıcıları, mecmuanın paylaşımına reaksiyon göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir