Kulisler hareketlendi, seçim için bu tarih konuşuluyor! İşte AKP MYK toplantısında alınan kararlar

Erdoğan’ın zelzelenin birinci günlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle “sinirli olduğu” ve kurmaylarına da bu hususta “sert ihtarlarda bulunduğu” belirtilirken toplantıya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile muhalefet tarafından “Beşli çete” olarak isimlendirilen şirketler ortasında yer alan Kalyon İnşaat’ın sahibi Cemal Kalyoncu’nun da katılması dikkat çekti.

“AKTİF ROL AL” TALİMATI

Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun haberine nazaran toplantıda, Erdoğan’ın sarsıntı bölgelerinin en süratli biçimde tekrar inşası için yapılması gerekenlere ait bilgi aldığı ve Kalyoncu’ya da “yardımda bulunması ve sarsıntı bölgesindeki konteyner kent ve konutların inşasında etkin rol alması gerektiğini söylediği” ileri sürülürken Kalyoncu’nun “‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına da bağışta bulunmasını istediği” argüman ediliyor.

Kalyoncu’nun Erdoğan’ın “talimatı” sonrasında TV’lerdeki ortak yayına, “bağışta bulunduğu ve konteyner inşaatlarında da faal rol alacaklarını açıkladığı” kaydediliyor.

FATURA VALİLERE KESİLDİ

Edinilen bilgiye nazaran toplantıda OHAL ilan edilen vilayetlerin valilerinin de “görevden alınacağı” belirtildi. Zelzelenin birinci anlarında valilerinin “illerde uyum sağlamakta zorlandığı ve merkezi idareye kâfi ve detaylı bilgi aktarmadıklarının değerlendirildiği” söz edilirken Erdoğan’ın kısa mühlet içinde kelam konusu valileri misyondan alacağı ileri sürüldü.
Depremde Adıyaman’da “yurttaşların valiye olan tepkisinin” de konuşulduğu ileri sürülen toplantıda, “Valilikler kentlerine ait hakikat bilgilendirme yapacak ki merkezi hükümet adım atacak. Lakin kentlerinde ne olduğunu anlayamayan valiler oldu, halkın reaksiyonunu toplayan valiler var” değerlendirmesinin yapıldığı da belirtildi.

AFET BAKANLIĞI KURULACAK

Elazığ ilinin de “afet bölgesi” ilan edilerek zelzeleden etkilenen vilayet sayısının 11’e yükseltildiği toplantıda Erdoğan’ın, “Afet bakanlığının kurulmasını istediği, mümkün diğer sarsıntılar için anında müdahale edilebilecek AFAD üzere kurumların bu bakanlık altında toplanmasını istediği” de kaydedildi

Erdoğan’ın kurmaylarına, “depremin birinci 48 saatinde yaşanan aksaklıklar için”, “Bunun hesabını tek tek soracağım” dediği öne sürüldü. Erdoğan’ın ayrıyeten tüm teşkilatlar başta olmak üzere parti idaresi ve milletvekillerinin de bölgelerde çalışmalar yürütmesini istediği de belirtildi.

“SEÇİMLER EN GEÇ 18 HAZİRAN’DA YAPILMALI”

AKP MYK’deki toplantının bir başka başlığı daha evvel 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri olduğu belirtiliyor. AKP’nin Yüksek Seçim Heyeti (YSK) üyelerinin de katıldığı toplantıda Erdoğan’ın, “YSK’nin seçimlerle ilgili hazırlıklarının ne etapta olduğunu sorduğu” söz ediliyor. Seçimlerde “ertelemenin düşünülmediği, ertelenmesi halinde Cumhur İttifakı’nın seçimleri kaybetme ihtimalinin doğacağının da belirtildiği” lisana getirilen toplantıda, en son kararı ise Erdoğan’ın alacağı belirtiliyor. Lakin “seçimlerin en geç 18 Haziran’da yapılması gerektiğinin altının çizildiği” belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MYK’nin akabinde dün Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ile bir ortaya geldiğine dikkat çekiliyor.

”ERDOĞAN SEÇİMLERİN 14 MAYIS’TA YAPILMASINDAN YANA”

Hürriyet Gazetesi müellifi Hande Fırat da dikkat alımlı bir kulis bilgisi paylaştı. Fırat bugünkü yazısında, AKP’de tüm seçeneklerin masada olduğunu belirterek, “Şimdilik rastgele bir erteleme kararı ve niyeti yok” sözlerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasından yana olduğunu savunan Fırat, “Bazı partili isimlerin ise 18 Haziran tarihini savunduğunu söyleyebilirim” diye yazdı.

Fırat, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimle ilgili bir kaygısı olmadığı belirtiliyor. Sarsıntı bölgesinden taşınanların oy kullanımı ya da sarsıntı bölgesinde kalanların nerelerde oy kullanacakları ve bu hususlarda tartışma yaşanmaması için ise çalışmaları YSK yürütecek” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir