Kuzey Kıbrıs’ta deprem sonrası çadırda eğitim: ‘Ülkenin gerçeği bu’

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve Türkiye ile Suriye’de 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği zelzeleler sonrası Kuzey Kıbrıs’ta alınan tedbirler kapsamında birtakım okullar boşaltıldı. Mağusa ile Geçitkale’de (Lefkonoiko) iki okulda ‘okul binalarında gözlemlenen eksiklikler ve mümkün bir büyük sarsıntı tehlikesi’ göz önünde bulundurularak ‘çadırda eğitim’ dün (13 Mart) prestiji ile başladı.

Kuzey Kıbrıs basınına yansıyan haberlere nazaran, Mağusa Namık Kemal Lisesi öğrencilerinin 600’ü, 24 günlük ortadan sonra kendileri için kurulan ‘çadır sınıflarda’ eğitime dün prestiji ile başladı. Geçitkale’deki Cumhuriyet Lisesi’nde de çadırda eğitime geçildi. Kıbrıs’ta dün tesirli olan şiddetli yağmur ise çadırda eğitimi olumsuz etkiledi. Veliler ve halk yaşananlara reaksiyon gösterirken Ulusal Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada eğitim alanındaki sıkıntıları kabul etti.

600 ÖĞRENCİ KÂFİ ÇADIR OLMADIĞI İÇİN ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Kuzey Kıbrıs’taki birçok okul, 1974 öncesinde İngiliz koloni devrinde ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birinci yıllarında inşa edilen ve ekseriyetle birinci yıllarda Rum öğrencilerin eğitim gördükleri eğitim kurumları. Bu binaların birçoğu bugüne tadilat görmeden ve bir dizi kıymetli eksiklikle geldi. 1974 öncesi inşa edilen bir binada eğitim veren Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde bir küme öğrenci çadırda eğitime başlarken 600 öğrenci ise kâfi çadır alanı olmadığı için çevrimiçi eğitime geçti.

Çadırda eğitim ile çevrimiçi eğitimde birinci gün prestiji ile değerli meselelerle karşı karşıya kalındı. İnternet alt yapısı sağlıklı olmadığı için çevrimiçi eğitim aksarken dün Kıbrıs’ın genelinde tesirli olan sağanak yağış nedeniyle çadırlarda su ve çamur birikintileri oluştu.

BAKAN: ‘ADIYAMAN’DA YAŞANAN ACININ YAŞANMASINA SEBEP OLAMAM’

Kuzey Kıbrıs’taki okullarda yaşanan aksaklıklar velilerle sendikacıların reaksiyonuna neden oldu. Kıbrıs basınına yansıyan haberlere nazaran, Kıbrıslı Türk veliler öğrencilerin karşılaştıkları zorluklardan hükümeti sorumlu tuttu. Sendikacılar ise 2023 yılında çadırda eğitim fikrini ‘kabul edilemez’ bulduklarını lisana getirdi.

“Bugün Kıbrıs” sitesinin haberine nazaran, Ulusal Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu reaksiyon ve tenkitlere meclis kürsüsünden karşılık verdi. Çavuşoğlu kendi bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın ‘yüzlerce proje’ ile Türkiye’nin kapısını çaldığını, buna rağmen projelerin mali kaynağının bir türlü denkleştirilemediği için bugüne gelindiğini söyledi.

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “Çadırdan utandıklarını söylüyorlar, ülkenin gerçeği budur, yüzleşeceksiniz, yüzleşeceğiz. Okulların durumunu gizleyerek Adıyaman’da yaşanan acının yaşanmasına sebep olamam” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir