Maliyeti düşük olan tohumluk ayçiçeğinde hasat devam ediyor

Kabak, şeker pancarı ve patates üzere öteki eserlere nazaran maliyeti düşük olması nedeniyle çiftçilerin radarına giren tohumluk Ayçiçeği kent genelinde birçok noktada ekimi yapıldı.

İstenilen olgunluğa erişen ayçiçeklerinin hasadı başladı. Bu çerçevede Gemerek ilçesinde 70 dönüme ekimi yapılan tohumluk ayçiçeğinin hasadı el değmeden biçerdöverlerle yapıldı. Tarla sahibi Taner Pekyürek, rekoltenin beklenilenin üzerinde olacağını düşündüklerini söyledi.

DİĞER ESERLERDEN MALİYETİ DÜŞÜK 

Çiftçi Taner Pekyürek, öbür eserlere nazaran maliyetinin düşük olduğunu söyleyerek, “Bu sene ektiğimiz eserlere dahil olaraktan yağlık ayçiçeği tohumu da ekmiş bulunmaktayız. Bu eseri alternatif olarak başka eserlere göre ekmemizin sebebi öteki eserlerden maliyetin düşük olması, ekonomik kaidelerin maliyetleri çok yükseltmesinden ötürü alternatif olarak bu esere yöneldik. Öbür bir sebebi ise bu eseri kontratlı olarak grup garantili bir biçimde teslim ediyoruz ve ödemesini şeker pancarına göre peşin olması bizi bu esere sevk etti. Bizim tavsiyemiz öbür çiftçi arkadaşlarımızın da bu eseri takım denemelerini tavsiye ediyoruz. Rekoltenin de beklentilerinin üzerinde olacağını düşünüyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir