Memduh Büyükkılıç’tan ‘UNESCO mesajı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 78. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, Kayseri’nin gerek Anadolu kültürünü gerekse kendine has kültürünü sergileyen, tabiatı ile kadim tarihi ögeleri, coğrafik bedelleri, gastronomisi ile turizm cenneti bir kent olduğunu söyledi.

Başkan Büyükkılıç, UNESCO’nun faaliyet alanlarından olan ‘eğitim, bilim ve kültür’ mevzularının içini dolduracak büyük ve varlıklı bir envantere sahip olan kadim kent Kayseri’den UNESCO’nun ziyadesiyle istifade edeceğini, birebir biçimde Kayseri’nin de bu alanda hizmetler veren UNESCO’dan faydalanabileceğini vurguladı.

Binlerce yıllık tarihi ve pek çok medeniyete mesken sahipliği yapması nedeniyle kültürel zenginlik ile çeşitliliğini gerek öteki kentlere gerekse ülkelere tanıtmak için özel uğraş gösterdiklerini vurgulayan Büyükkılıç, “Misyonunu, insanlığın zihninde barışı eğitim, tabiat bilimleri, toplumsal ve beşeri bilimler, kültür ve bilgi ve irtibat aracılığıyla inşa etmek olarak tanımlayan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO’nun, dünyaya tanıtmak ve anlatmak için Kayseri’de ziyadesiyle istifade edeceği kadim kentimizin tarih, kültür zenginliklerinin yanında eğitim ve bilim noktasında da pek çok ögesi yer almaktadır. Rahatlıkla diyebiliriz ki adeta Kayseri UNESCO’nun, UNESCO da Kayseri’nin adresi tabirlerinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin sahip olduğu zenginlikler ile UNESCO’da yer bulduğunu tabir ederek, bunlardan birisinin UNESCO Kreatif Kentler Ağı’na girmesi ile gastronomi alanında, bir başkasının UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi ile Koramaz Vadisi, bir oburunun de yaklaşık 7 bin yıllık kadim geçmişi ile Kültepe olduğunu kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir