Microsoft kurucusu Paul Allen’ın büyük sanat koleksiyonu açık artırmaya çıkıyor: Bir milyar dolardan yüksek bir satış bekleniyor

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’in büyük sanat koleksiyonu gelecek hafta açık artırmaya çıkacak. 150’den fazla başyapıtın yer aldığı özel koleksiyonun 1 milyar dolardan yüksek bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Bill Gates ile birlikte Microsoft’u kuran ve 2018 yılında hayatını yitiren Paul Allen’in özel sanat koleksiyonunda Georges Seurat’ın Modeller yapıtı ve Paul Cezanne’nin La Montagne Sainte-Victoire isimli görüntü çalışması da yer alıyor. İki yapıtın de 100 milyon dolardan yüksek bir fiyata satılacağı kestirim ediliyor. Koleksiyonda tıpkı vakitte Gustav Klimt’in 1903 tarihli “Birch Forest” isimli yapıtının de 90 milyon dolardan yüksek bir fiyata satılması öngörülüyor.

Christie’s müzayede konutunda satılan koleksiyonda birebir vakitte Boticelli, Renoir, David Hockney, Roy Lichtenstein, Francis Bacon, Lucian Freud’un da yapıtları yer alıyor.

Allen, 2016 yılında kendi seçtiği yapıtlardan oluşan koleksiyonla ilgili “ Bir tabloya baktığınızda öteki bir ülkeye, öbür birinin hayal gücüne bakıyorsunuz” tabirlerini kullanmıştı.

Christie’s Allen’ın koleksiyonunun tarihteki en büyük ve özel açık artırma olacağını söyledi.

Açık artırmanın tüm gelirinin Allen’ın talebi üzerine yardım kuruluşlarına bağışlanacağı belirtildi.

Microsoft’un kurucu ortağı Allen, 2010 yılında 13.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en varlıklı 37’inci insanıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir