Milli Savunma Bakanı Akar: Terhisler planlanan zamanda yapılacak

Maraş merkezli sarsıntılardan en çok etkilenen vilayetlerden biri olan Hatay’da uyum çalışmalarını Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile yürüten Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, celp erteleme faaliyetlerine ait açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın sarsıntı bölgesinde ikamet eden yahut sarsıntıdan etkilenen vilayetlerin nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan celplerinin mayısa ertelendiğini açıkladığını hatırlatan Akar, kelam konusu uygulamanın sarsıntıda ziyan gören yurttaşlara dayanak olmak için hayata geçirildiğini lisana getirdi.

Akar, çalışmaya ait “On vilayette ikamet eden yahut bu vilayetlerin nüfusuna kayıtlı 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp periyotlarında silahaltına alınması planlanan er statüsündeki 13 bin 71 yükümlünün sevki 4 Mayıs 2023 celbine kadar ertelendi. Askere gitmek isteyenlerin ise planlanan celp devrinde sevkleri yapılacak” bilgisini verdi.

‘TERHİSLERDE ERTELEME YOK’

“Terhislerin erkene alınacağına” yönelik bilhassa toplumsal medyada yer alan tezlere ait ise Akar, “Terhislerle ilgili rastgele bir erteleme yahut erken terhis yoktur. Mehmetçiğimizin terhisleri planlanan vakitte yapılacaktır” diye konuştu.

Depremin etkilediği bölgelerde ikamet eden yahut ailesi buralarda yaşayan 10 bin 738 askere müsaade verildiğini açıklayan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudut güvenliği ve terörle uğraş konusundaki faaliyetlerinin tıpkı tempoda azim ve kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir