Mithat Sancar: Hedefimizin gerisinde olduğumuz ortada

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonuçlarına dair HDP genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Mithat Sancar, seçim sonuçlarına ait yaptığı değerlendirmede, gayelerin gerisinde kaldıklarını söyleyerek, “Bu oy kaybının çeşitli nedenleri olabilir” dedi.

Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İTTİFAKLARDA BU TÜRLÜ RİSKLER OLABİLİYOR, DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Seçimlerle birlikte elbette bir formül arayışı gerekiyordu. Tek listenin en uygun formül olduğunu başından beri söyledik. Bununla birlikte ittifakı da muhafazayı daima önemsedik. İttifaklarda bu türlü riskler olabiliyor, bu risklerin kimileri da bu seçimde gerçekleşmiştir. Bunu elbette hem kendi kurumlarımızda hem ittifak ortaklarımızla oturup değerlendireceğiz.”

“BAŞARISIZLIK KELAM KONUSU”

Oylarımızda bir azalma olduğu doğrudur, bilhassa Batı vilayetlerinde bu azalma daha dikkat caziptir. Daha detaylı bir kıymetlendirme için bütün vilayetlere ait dataları önümüze koymamız gerekiyor lakin bir durum son derece açık, burada bir başarısızlık kelam bahsidir. Bundan evvelki seçimlere nazaran Batı’da daha az oy almış olmamız bizim açımızdan elbette bir sorun teşkil etmektedir. Sebeplerini tartışacağız. Bizim eksikliklerimizi, özeleştiri sürecinde değerlendireceğiz.”

“HEDEFLERİN GERİSİNDE OLDUĞUMUZ AÇIK”

Oy kaybımızın ne kadar olduğunu bütün bilgiler netleşince daha sağlıklı söyleyebileceğiz. Şu an bizim Yeşil Sol Parti’yle aldığımız oy oranı yüzde 9,33 görünüyor. 2018’e nazaran bir düşüş var. Milletvekili sayısında da bir azalma var ancak bu dramatik bir düşüş değil. Meclis’in üçüncü büyük kümesi olmayı sürdürüyoruz. İtirazlarımız var, bu itirazlar nasıl sonuçlanacak onları göreceğiz. YSK’nın bütün bilgileri açıklandıktan sonra milletvekili sayımızın artması ihtimali de var, buna karşın bizim önümüze koyduğumuz amaçlarımızın gerisinde olduğumuz ortada. Bunun da bütün taraflarıyla kurumlarımızda tartışılacağını bir sefer daha söyleyelim. Bu oy kaybının çeşitli nedenleri olabilir. Mazeret değil ancak seçimlere sıkıntı kaidelerde girdiğimiz biliniyor. Kapatma davası, seçim sürecini dizayn etme konusunda kıymetli bir faktör olmuştur. Yeşil Sol’la seçime girmenin handikapları da olmuştur.”

“KARARIMIZ, SEÇİMİN BİRİNCİ TIPTA BİTMEMESİNİN EN KIYMETLİ UNSURU”

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili stratejik bir karar aldık. Bu kararın seçmenimiz tarafından benimsendiğini ve hayata geçirildiğini görüyoruz. Bizim bu kararımız cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci çeşitte Cumhur İttifakı lehine sonuçlanmamasını sağlayan en kıymetli öge olmuştur. İkinci tıp önümüzde ise seçmenimizin partinin politik kararlarına bağlılığı bunda belirleyici faktör olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir