Nasuh Mahruki’den Kılıçdaroğlu’na destek: “Kazanabiliriz”

AKUT’un Kurucusu ve eski Lideri Nasuh Mahruki, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipi öncesinde toplumsal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na takviye daveti yapan Mahruki, “Bu seçimi kazanabiliriz ve kazanacağız. 28 Mayıs, Erdoğan – Kılıçdaroğlu uğraşı değildir. 28 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında istikametini belirleme seçimidir” dedi.

“ALIŞTIĞIMIZ HAYATIN SONU OLUR”

Mahruki, “Diğer seçenek, Meclis’teki çoğunluğu kaybettiğimiz üzere, Cumhurbaşkanlığı’nı da kaybetmemize yol açar ki bu Cumhuriyet rejiminin ve alıştığımız hayatın sonu olur. Şayet Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı’nı kazanırsa, bu ucube sistem sayesinde Meclis’i kaybetmiş olmamız da manasını yitirecektir” dedi.

Mahruki’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Bu seçimi kazanabiliriz ve kazanacağız.

28 Mayıs, Erdoğan – Kılıçdaroğlu uğraşı değildir.

28 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında tarafını belirleme seçimidir.

28 Mayıs, laik, demokratik, toplumsal, hukuk devleti Türkiye ile insan onuruna yakışır özgür yurttaşlık mı, yoksa şeriatçı, anti laik, anti demokratik, sadakacı, keyfi devlet Türkiye ile insan onuruna karşıt biat ettirilen, boyun eğdirilen yurttaşlık mı seçiminin uğraşıdır.

28 Mayıs, adayların kıymetsiz şahsî zafer ve kayıplarından bağımsız, koca bir ulusun mukadderatını, rejimin geleceğini belirleyecektir. Mevzuyu Erdoğan – Kılıçdaroğlu rekabeti kalıbından çıkarıp Türk ulusunun geleceği bağlamında görmek gerekir.

Bu nedenle; laik, demokratik, toplumsal, hukuk devleti Atatürk Türkiyesi’ni, parlamenter demokrasisini geri isteyen herkes artık, şu anda ve derhal amasız ve fakatsız, önköşulsuz, hiçbir kural öne sürmeden Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı etrafında birleşmeli ve etrafını de buna ikna etmek için çalışmalara başlamalıdır.

Diğer seçenek, Meclis’teki çoğunluğu kaybettiğimiz üzere, Cumhurbaşkanlığı’nı da kaybetmemize yol açar ki bu Cumhuriyet rejiminin ve alıştığımız hayatın sonu olur. Şayet Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı’nı kazanırsa, bu ucube sistem sayesinde Meclis’i kaybetmiş olmamız da manasını yitirecektir.

Bundan sonra, son 10 gün içinde yapmamız gerekenler;

Erdoğan’ın epey yanlışın ve olumsuzluğun üstüne aslında bu kadar çok oy alamaması gereken yerlerden nasıl bu kadar oy alabildiği araştırılmalıdır. Bunların sosyolojik sebebleri bulunmalı, karşı ataklar geliştirilmeli ve halkın her kısmına bildiğini zannettiğinin doğrusu gösterilmelidir. Yanlış algıları hakikat bilgilerle değiştirilmeli ve Erdoğan’a oy vermemeleri konusunda ikna edilmelidir.

Usulsüzlük yapılan sandıklar ve çalınan oylar tespit edilip, birebir sandıklarda, tıpkı metotlarla tıpkı oyunların kurulması ve seçimin çalınması engellenmelidir.

Bu seçimi kazanabiliriz ve kazanacağız zira iktidar her ne kadar devletin bütün imkanlarını, gücünü, bütçesini, baskısını kullanarak seçime girse de, asıl muhtaçlığı olan ve sahip olamadığı tek şeye biz sahibiz; gerçeğe.

Gerçeğin gücü devlet dayanaklı palavranın gücünü yener, şayet biz bu palavraları halkımızın kandırılmış, aldatılmış, algılarıyla oynanmış kesitlerine anlatmayı başarabilirsek.

Bence herkes, yakın etrafını 28 Mayıs’ta kesinlikle oy vermesi, oyuna ve sandığına sahip çıkması için motive etmelidir. Etrafındaki AKP’lilere de, Cumhuriyet’in çökertilmesinin, küçük bir azgın azınlık hariç bütün Türk milleti için dehşetli sonuçları olacağını anlatmalı, göstermeli ve bu büyük yanlıştan dönmeye ikna etmelidir.

28 Mayıs’ta gerçek demokrasinin işletilmesini sağlamak hepimizin en büyük sorumluluğudur. En değerli mevzu sandıkların güvenliğidir. Seçim güvenliği için çalışan Türkiye Gönüllülerinin ve Oy ve Ötesi’nin hala çeşitli bölgelerde insan gücüne gereksinimi var ve sizlerin takviyesini bekliyor.

28 Mayıs’ta, daha güçlü Türkiye Gönüllüleri ve Oy ve Ötesi tertipleriyle bu seçimi daha kolay kazanabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir