O eski halinden eser yok şimdi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde tesirli olan sağanak ve fırtına nedeniyle doruklardan gelen çamurlu su, Yat Limanı, Atatürk Bulvarı ile Kısayalı Kıyısı’nı kahverengiye boyadı. Denizin kahverengi hali havadan görüntülendi.

Marmaris ilçesinde dün meydana gelen sağanak ve fırtına nedeniyle dereler taştı, ağaçlar devrildi; deniz kıyısında ise dev dalgalar oluştu.

Zaman vakit tesirini artıran yağış nedeniyle İçmeler Mahallesi’nde yanan ormanların çıplak dağ eteklerinden çamurlu sular indi, dereler taştı.

Fırtınada ise ağaçlar devrildi, deniz kıyısında dev dalgalar oluştu, iş yerlerinin tabelaları ile tenteleri uçtu. Fırtına bilhassa Turunç, Selimiye, Bayır, Beldibi, İçmeler, Adaköy, Çamdibi, Zirve ve Sarıana mahallelerinde tesirli oldu. Devrilen ağaç, arabanın üzerine düşerek hasara neden oldu. Turunç Mahallesi’nde de devrilen ağacın kapattığı yolu, gruplar açtı. İçmeler Mahallesi’nde ise otelin camı, çalışanların üzerine düştü. İhbarla gelen sıhhat takımları, yaralanan 1 kişiyi ayakta tedavi etti. Körfezde alargadaki tekneler, dev dalgaların içinde kaldı. Dalgalar, kıyıdaki işletmelere kadar ulaştı.

Yangın yüzünden toprak suları tutamıyor

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doğunay Tolunay orman yangınlarının sel ve taşkın riskinin artmasına yol açtığını söylemişti. Marmaris’te 2021 yılında çıkan orman yangınları yüzlerce hektar alanı küle çevirmişti.

Tolunay, “Yağmur suyunun suratını azaltan ağaçlar ile suyu emen ve süratli bir biçimde toprak içine sızmasını sağlayan meyyit örtü yangınlarla yok olur. Sonuçta toprak çıplak kalır ve yağış suları süratli bir formda yüzeysel akışa geçer. Bu esnada yağışın şiddetine bağlı olarak taş, moloz ve kol, gövde üzere yanmış ağaç bileşenleri de bilhassa eğimli alanlarda taşınarak derelere ulaşır, havzada bulunan yerleşim alanlarında sel ve taşkınlara neden olur. Bu risk yanmış ormanlarda bitki örtüsü tekrar oluşuncaya kadar devam eder” diye konuşmuştu.

Öğretim Üyesi Tolunay, “Yörede şiddetli sağanak yağışlar çoklukla sonbahar aylarında olduğu için İçmeler ve Turunç’ta sel ve taşkınlara karşı tedbir alınması faydalı olacaktır. 2022 yılı içinde gerçekleşen Bördübet yangını ise Hisarönü ve Değirmenyanı mahallerinin yer aldığı su havzasındaki ormanların bir kısmına ziyan verdi. Bu iki yerleşim alanının da sel riskine dikkat çekmek gerekiyor. Datça’da Mesudiye mahallesinde ve yeniden Aksaz’da da sel riski bulunuyor” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir