Özel Okullardan Depremzedelere “Misafir Öğrenci” Kampanyası: Misafir Öğrenci Sistemi Nedir?

Kahramanmaraş sarsıntısı büyük bir yıkıma yol açtı. 10 ili tesiri altına alan sarsıntı bütün hayatı bitirme noktasına getirdi. Sarsıntı sonrası etkilenen öğrencilerin eğitimlerini sürdürmeleri için özel okullardan yeni bir kampanya başlattı. ‘Misafir Öğrenci’ toplumsal sorumluluk projesi kapsamında sarsıntı bölgesinden gelen öğrenciler burs verilerek konuk öğrenci olarak kabul edilecek. 

Detaylar…

Kahramanmaraş zelzelesi sonrası eğitimlerine devam etmesi gereken öğrenciler için özel okullardan bir toplumsal sorumluluk projesi başlatıldı.

“Misafir Öğrenci” ismi verilen sistem sayesinde, sarsıntı bölgesinden farklı kentlere gelmiş olan çocuklar kontenjan açılan bu okullarda eğitimlerini sürdürebilecek.

Misafir Öğrenci Sistemi Nedir?

Misafir Öğrenci sistemi, 10 ili etkileyen büyük zelzelenin akabinde bu durumdan etkilenen öğrencilerin, 2022-2023 eğitim devrinin ikinci yarısında tam burslu (eğitim, yemek, kitap dahil olmak üzere) biçimde tahsillerinin devam ettirilebilmesi için oluşturulmuştur. Sisteme dahil olan özel okulların ve burs kontenjanlarının ilan edildiği toplumsal sorumluluk projesidir.

Misafir Öğrenci olma kuralları nelerdir?

  • Kurumların konuk öğrenci kontenjanı ilan ettikleri sınıf düzeyinde öğrenci olmak

  • 2022-2023 Eğitim yılının birinci devrini zelzelelerin yaşandığı 10 kentten (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Hatay) bir adedinde tamamlamak. •Misafir öğrenci kontenjanı sunan okul, aday öğrencin bu vilayetlerde yer alan bir okuldan nakil sürecini gerçekleştirmesini isteyebilir.

  • Depremden olumsuz etkilenilmiş olmak. • Konuk öğrenci kontenjanı sunan okul, aday öğrencinin ikamet ettiği konutunun ziyan görmesi başta olmak üzere olumsuz etkilendiğini gösterir bir doküman talep edebilir.

Misafir Öğrenci kampanyasına nasıl başvurulur?

Misafir öğrenci sistemindeki okullardan birine kayıt yaptırmak isteyen öğrenci velisinin direkt olarak okulla irtibata geçmesi gerekiyor.

Misafir Öğrenci sisteminde ne kadar kontenjan var?

12 Şubat Pazar gecesi itibariyle Misafir Öğrenci sisteminde kayıtlı toplam 1314 özel okul ve 11356 kişilik öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. 

MİSAFİR ÖĞRENCİ SİSTEMİ OKUL KONTENJANLARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir