Polis, İmran Han’ı gözaltına almaya geldi: Evinin önünde çatışma

Hakkında iki farklı davada iki farklı tutuklama kararı verilen Pakistan eski Başbakanı İmran Han’ın destekçileri ile Han’ı gözaltına almak üzere Lahor kentindeki konutunun önüne gelen polis ortasında çatışma çıktı.

AA’nın aktardığına nazaran, İmran Han’ı Lahor’daki konutundan gözaltına almak için gelen polis memurları, Vakit Park bölgesine giriş ve çıkışları kapattı. Burada ellerinde taş ve sopalarla bekleyen Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) destekçileri, polisin gelmesiyle ağaç kollarını kırarak yola barikat kurmaya çalıştı. Polis, göstericilere biber gazı ve copla saldırırken göstericiler de polise taş ve sopa fırlattı.

‘TUTUKLAMA KARARININ ASKIYA ALINMASI İÇİN MÜRACAAT YAPILDI’

Han’ın Lahor’daki konutunun önünde yaşanan olaylarda bedenine taş isabet eden en az üç polis memuru yaralanırken, en az beş protestocu gözaltına alındı. Emniyet mensupları, İmran Han’ın konutunun etrafına kurulan çadır ve stantları da dağıttı. Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han’ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtti.

Öte yandan, PTI siyasetçilerinden Faruk Habib, tutuklama kararının askıya alınması için üst mahkemeye başvurulduğunu ve sonucun beklendiğini söyledi.

İMRAN HAN: YANILDIKLARINI KANITLAMALISINIZ

İmran Han, Lahor’da çatışmalar devam ederken toplumsal medya hesabından bir görüntü paylaşarak, destekçilerine ‘gerçek özgürlük istiyorlarsa hakları için gayret etmeleri gerektiğini’ söyledi. Han, Twitter’da paylaştığı görüntü bildirisinde, “Polis beni mahpusa atmak için burada. İmran Han mahpusa girerse bu millet uyur diye düşünüyorlar. Yanıldıklarını kanıtlamalısınız. Bana bir şey olursa, beni mahpusa atarlarsa ya da ölürsem, bensiz de savaşabileceğinizi göstermelisiniz” dedi.

Ne olmuştu?

Başbakanlığı devrinde yabancı devlet yetkililerinden alınan ikramların satıldığı teziyle ilgili davada duruşmalara katılmayan İmran Han hakkında 28 Şubat’ta tutuklama kararı verilmişti. Polis, 5 Mart’ta Han’ı gözaltına almaya gitmiş fakat konutunda olmadığını açıklamıştı.

Han, hakkında verilen karara karşı üst mahkemeye başvurmuş ve mahkeme 13 Mart’a kadar tutuklama kararını askıya almıştı. 13 Mart’ta görülen duruşmalarda, Han hakkında yargılandığı iki davada iki başka tutuklama kararı verilmiş, karar sonrası, bir grup İmran Han’ın bulunduğu Lahor kentine gitmek üzere başşehir İslamabad’dan hareket etmişti.

18 Ağustos 2018’de Pakistan Başbakanı olarak misyona başlayan İmran Han’ın hükümeti parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında 174 ‘hayır’ oyuyla düşürülmüştü. Ülkede üç periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir